Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy nietrzymania moczu polegają na niekontrolowanym wydalaniu moczu przez cewkę moczową w ilości powodującej problemy zdrowotne lub społeczne.

Ladit 280x336

Cewka moczowa jest to przewód, który odpowiada za wyprowadzanie moczu z pęcherza moczowego. Jej ściana jest zbudowana z dwóch warstw, a mianowicie z błony śluzowej i mięśniowej.

Warstwa mięśniowa obejmuje włókna mięśniowe gładkie, które biegną podłużnie i okrężnie. Włókna okrężne, które biegną w kierunku pęcherza moczowego uczestniczą w tworzeniu mięśnia zwieracza pęcherza. Zewnętrznie leżące włókna poprzecznie prążkowane składają się z włókien gładkich oraz tworzą zwieracz cewki moczowej.Z kolei błona śluzowa jest wysłana nabłonkiem przejściowym, który przechodzi w walcowaty nabłonek.

Objawy nietrzymania moczu zależą od odmiany choroby. Najczęściej rozpoznaje się wysiłkowe nietrzymanie moczu. Objawy pojawiają się w tym przypadku, kiedy mięśnie brzucha intensywnie pracują podczas wysiłku fizycznego, ale nie tylko. Bodźcem wywołującym objawy nietrzymania moczu może być też kaszel i śmiech.

Nietrzymanie moczu objawy ma również związane z tym, że przed oddaniem moczu nie pojawia się żaden sygnał o potrzebie skorzystania z toalety, tak jak dzieje się to u zdrowych osób. Mocz jest płynem wytwarzanym w nerkach i wydalanym z organizmu.

Ladit 160x600

Zawiera produkty przemiany materii, które są szkodliwe dla ustroju, albo bezużyteczne. Zdrowy człowiek wydala od 600 do 2500 ml moczu na dobę, co zależy głównie od ilości spożytych płynów, a także temperatury otoczenia.

W początkowej fazie choroby nietrzymanie moczu objawy ma związane ze skąpym wyciekaniem moczu.

 

 

Symptomy pojawiają się wyłącznie przy bardzo dużym wysiłku. Wydzielanie moczu jest związane także z kontrolą nerwową, ilością wazopresyny, a także z układem krążenia. Wypływ moczu następuje na skutek skurczu mięśni pęcherza i rozkurczu zwieracza pęcherza moczowego.

Jest to akt odruchowy, którego kontroli dziecko uczy się po ukończeniu 1,5 roku. Jeżeli pęcherz jest zbyt wypełniony to powoduje mimowolne oddawanie moczu. Proces powstawania moczu rozpoczyna się w tętnicy nerkowej, która doprowadza do nerek krew z mocznikiem, nadmiarem wody i toksynami.

Dostaje się do warstwy korowej kłębuszków nerkowych, gdzie zostaje przefiltrowana. W kanalikach nerkowych dochodzi do resorpcji moczu pierwotnego. Mocz ostateczny wypływa z kanalików nerkowych i kanalikami zbiorczymi przenika do miedniczek nerkowych. Stamtąd przedostaje się do moczowodów i spływa do pęcherza moczowego. Zostaje wydalony przez cewkę moczową. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.