Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy niewydolności nerek o przewlekłym przebiegu obejmują narastającą drażliwość, pobudliwość i senność. Inne objawy niewydolności nerek to uczucie drętwienia i kurcze kończyn.

Ladit 280x336

Wielu chorych uskarża się także na nudności, wymioty, a niekiedy także biegunkę. Mogą wystąpić niedokrwistość i uporczywe bóle głowy. Objawy niewydolności nerek obejmują również suchość i łuszczenie się skóry.

Niewydolność nerek objawy może mieć również związane z kwasicą metaboliczną i nadciśnieniem tętniczym. Nieco bardziej groźne są symptomy sygnalizujące zaawansowaną niewydolność nerek.

Objawy obejmują bowiem niewydolność serca i obrzęk płuc. Poza tym, niewydolność nerek objawy może mieć też związane z powstawaniem wybroczyn, przebarwień i bladością skóry. Ostra niewydolność nerek objawy ma związane z wielomoczem, częstomoczem oraz brakiem wydalania moczu.

Stopień wydolności nerek jest określany w oparciu o współczynnik przesączania kłębuszkowego. Nerki dysponują znaczną rezerwą funkcjonalną, stąd też możliwe jest życie z jedną nerką. Z drugiej strony uszkodzenie znacznej ilości czynnych nefronów oraz wyczerpanie rezerw adaptacyjnych nerek prowadzi do niewydolności.

Ladit 160x600

Nerki pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie.

 

Mają wpływ na ciśnienie tętnicze krwi, prawidłową produkcję erytropoetyny, utrzymanie równowagi kwasowo - zasadowej oraz układ kostny. Do ich głównych zadań należy usuwanie z moczem szkodliwych produktów przemiany materii, a także regulowanie objętości płynów ustrojowych.

Nerki zatrzymują składniki, które są niezbędne dla organizmu. Poddają je następnie przefiltrowaniu do moczu pierwotnego. Układ wydalniczy składa się z dwóch nerek, dróg odprowadzających krew, moczowodów i pęcherza moczowego oraz z cewki moczowej.

Do dróg odprowadzających krew należą tętnica doprowadzająca i żyła odprowadzająca. Mechanizm działania nerki skupia się w nefronach, czyli podstawowych elementach funkcjonalnych tego narządu.

Nefron składa się z ciałka i torebki nefronu, a jego ściany są zbudowane z nabłonka jednowarstwowego płaskiego o wysokiej przepuszczalności. Inne elementy nefronu to kłębuszek naczyniowy, kanalik nerkowy i pętla nefronu.

Nerka jest zbudowana z kory i rdzenia nerki, piramid i kielichów nerkowych oraz z miedniczki nerkowej. Kora nerki jest zbudowana z ciałek nerkowych i naczyń krwionośnych. Piramidy nerkowe to elementy zwrócone do kory podstawami. Nerki są miejscem, gdzie działa wiele hormonów. Są bardzo podatne na wady rozwojowe. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.