Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie niewydolności serca o charakterze przewlekłym jest ukierunkowane na utrzymanie i poprawę jakości życia oraz jego przedłużenie.

Ladit 280x336

Do podstawowych celów terapii należy również zapobieganie progresji dysfunkcji serca do niewydolności serca oraz leczenie chorób podstawowych, które mogłyby prowadzić do jego dysfunkcji i niewydolności.

Niefarmakologiczne leczenie niewydolności serca o przewlekłym charakterze opiera się na zmniejszeniu podaży płynów i sodu oraz na poprawie odżywienia. U pacjentów z otyłością konieczne jest zredukowanie masy ciała, zaś u osób niedożywionych bardzo ważna jest poprawa stopnia odżywienia organizmu.

Zaleca się ograniczenie spożycia alkoholu. Osobom cierpiącym na przewlekłą niewydolność serca nie wolno palić tytoniu. Poza tym, chory powinien unikać leków, które nasilają objawy, zwłaszcza niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Bardzo ważne jest coroczne szczepienie przeciwko grypie i zakażeniom pneumokokami. Inwazyjne leczenie przewlekłej niewydolności serca polega na zastosowaniu przeszczepu, sztucznego serca, albo urządzeń wspomagających pracę komór.

Może wymagać również hemodializy i ultrafiltracji.

 

Farmakologiczne leczenie niewydolności serca polega na stosowaniu ACEI. Działają w ten sposób, że hamują aktywność enzymu konwertującego angiotensynę oraz wykazują działanie hipotensyjne i nefroprotekcyjne.

Ladit 160x600

W przypadku, gdy występuje przewlekła niewydolność serca, leczenie polega także na stosowaniu diuretyków, beta-blokerów i sartanów. Diuretyki są stosowane również wtedy, gdy zostanie stwierdzona ostra niewydolność serca.

Leczenie farmakologiczne tej postaci schorzenia opiera się również na stosowaniu nitratów, leków inotropowych dodatnich i leków antyarytmicznych. Gdy zostanie zdiagnozowana ostra niewydolność serca, leczenie wspomagające polega na stosowaniu mechanicznego wspomagania czynności serca i tlenoterapii.

Spośród leków antyarytmicznych najczęściej stosuje się amiodaron. Jest to organiczny związek chemiczny zwiększający czas trwania potencjału błonowego oraz należący do trzeciej grupy leków antyarytmicznych. Wykazuje wielokierunkowe działanie na układ krążenia.

Wpływa korzystnie na przepływ wieńcowy rozszerzając naczynia wieńcowe. Powoduje jednocześnie zmniejszenie oporów naczyniowych na obwodzie. Odciąża pracę serca oraz obniża ciśnienie tętnicze. Nie wpływa na kurczliwość mięśnia sercowego.

Wchłanianie jest różne, w zależności od indywidualnych predyspozycji. Można go łatwo przedawkować, dlatego chory powinien bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.