Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Niewydolność serca (łac. insufficiaentia cordis) jest stanem, w którym nieprawidłowa struktura, albo funkcjonowanie serca prowadzi do upośledzenia zdolności serca do zapewnienia odpowiedniego przepływu krwi, zgodnego z zapotrzebowaniem organizmu.

Ladit 280x336

Niewydolność serca często jest mylona z niewydolnością krążenia, która jest zupełnie odrębnym schorzeniem. Niewydolnosć serca przyczyny może mieć związane z zawałem mięśnia sercowego, chorobą niedokrwienną serca i nadciśnieniem.

Poza tym, przyczyny niewydolności serca mogą być związane z chorobą zastawkową i kardiomiopatią. Wyróżnia się kilka postaci niewydolności serca, wyróżnianych ze względu na czas trwania i szybkość narastania niewydolności.

Jedną z nich jest przemijająca niewydolność serca, która charakteryzuje się tym, że objawy są stwierdzane wyłącznie w ograniczonym przedziale czasowym. Inne postaci wyróżniane według wspomnianego wyżej kryterium to przewlekła niewydolność serca i ostra niewydolność serca.

Innym kryterium wyznaczającym podział postaci tej choroby jest dominujący zespół symptomów zastoju w krążeniu małym lub dużym. Postaci choroby wyróżniane pod tym względem to prawokomorowa niewydolność serca i lewokomorowa niewydolność serca.

Ladit 160x600

Przewlekła niewydolność serca przyczyny może mieć związane z upośledzeniem skurczu serca i rozkurczu.

 

W większości przypadków niewydolność serca jest związana z dysfunkcją skurczową lewej komory, której często towarzyszy upośledzenie funkcji rozkurczowej w spoczynku. Przewlekła niewydolność serca z reguły jest rezultatem dysfunkcji mięśnia sercowego, wad zastawek, choroby osierdzia i zaburzeń rytmu serca.

Symptomy przewlekłej niewydolności serca mogą nasilać się z powodu niedokrwistości, niewydolności nerek i zaburzeń funkcji tarczycy. Niektóre leki również mogą wpływać negatywnie na przebieg choroby.

Ostra niewydolność serca jest szybko rozwijającym się zespołem objawów podmiotowych i przedmiotowych, co jest spowodowane upośledzeniem czynności skurczowej, albo rozkurczowej serca.

W rezultacie prowadzi to do niedostatecznego zaopatrzenia komórek w tlen i substancje odżywcze. Choroba, o której mowa, prowadzi również do zaburzenia funkcji wielu narządów i układów.

Może rozwijać się jako dekompensacja przewlekłej niewydolności serca, albo samoistnie. Występuje w wielu postaciach klinicznych, przybierając formę ostrej niewyrównanej niewydolności serca, przełomu nadciśnieniowego, obrzęku płuc, czy też wstrząsu kardiogennego.

Inne postaci kliniczne tej choroby to niewydolność serca z dużym rzutem oraz prawostronna niewydolność serca.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • niewydolność lewokomorowa serca
  • niewydolność lewokomorowa serca f

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.