Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Główne objawy nowotworu kości dotyczą dolegliwości bólowych w ich obrębie. Ból jest zlokalizowany w miejscu, gdzie znajduje się ognisko nowotworu i przerzuty.

Ladit 280x336

Początkowo ma charakter bólu napadowego, który pojawia się na pewien czas, a później ustępuje.

W późniejszym stadium rozwoju choroby ból nabiera ciągłego charakteru. Bólowe objawy nowotworu kości mogą zaostrzać się w nocy, albo w przypadku wystąpienia zwiększonego obciążenia kości. Ból nie ustępuje mimo zażywania leków przeciwbólowych.

Objawy nowotworu kości są związane z powstaniem zgrubień, opuchlizny bądź wyczuwalnego guzka. Z reguły pojawia się wtedy, gdy nowotwór rozwija się w okolicy stawów. Może się także pojawić w chwili, gdy rak kości zwiększy swe rozmiary.

Objawy nowotworu kości obejmują również osłabieniem tkanki kostnej. Występowanie częstych złamań może świadczyć o tym, że występuje nowotwór kości. Objawy tego typu charakteryzują się tym, że do złamań dochodzi także bez widocznego powodu, np. podczas klękania.

Jakie są główne objawy występowania nowotworów kości?

Osłabienie i gwałtowne chudnięcie są ogólnymi objawami występującymi, gdy rozwija się nowotwór kości. Objawy ogólne obejmuje również gorączkę i anemię. Pojawiają się także w przypadku innych chorób nowotworowych. Wyżej opisane symptomy mogą występować w przypadku innych chorób, a nie jedynie wtedy, gdy rozwija się nowotwór kości. Objawy, takie jak opuchlizna w okolicach stawów czy nieznośny ból, występują także w przebiegu artretyzmu, naciągnięcia mięśnia lub wiązadła.

Ladit 160x600

Prawidłowa diagnoza nowotworów kostnych

Diagnostyka nowotworu kości polega na wykonaniu szeregu badań, do których należy badanie rentgenowskie, tomografia komputerowa, scyntygrafia kości i rezonans magnetyczny. W przypadku diagnozy raka szpiku kostnego konieczne jest określenie, czy nowotwór kości ma charakter pierwotny, czy też wtórny, czyli ukształtował się po przerzutach z innych narządów.

Przykładem złośliwego nowotworu kości jest szkliwiak, który wywodzi się z ameloblastów listewki zębowej. Guz nacieka okoliczne tkanki i występuje głównie w okolicy zębów trzonowej, w tylnej części żuchwy.

Objawy szkliwiaka nie obejmują dolegliwości bólowych. Zwykle przebieg choroby jest bezbolesny, a guz rośnie wolno. Może niszczyć podstawę czaszki i mózg oraz zatoki przynosowe. Innym typem złośliwego nowotworu kości jest guz olbrzymiokomórkowy kości.

Charakterystyczne objawy to obrzęk i ból. Może dawać wznowy lub przerzuty do płuc. Po usunięciu chirurgicznym rokowanie jest stosunkowo dobre. Inne nowotwory złośliwe kości to mięsak kościopochodny, chrzęstniakomięsak i mięsak Ewinga.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • rak kości objawy
  • objawy raka kości
  • nowotwór kości objawy
  • Rak Kosci Objawy Pierwsze
  • objawy nowotworu kosci

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.