Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy nowotworów mózgu można podzielić na dwa typy symptomów. Jeden rodzaj jest związany z nadciśnieniem wewnątrz czaszkowym, zaś drugi dotyczy miejscowego uszkodzenia tkanki nerwowej przez rosnącego guza mózgu.

Ladit 280x336

Objawy nowotworów mózgu związane ze wzmożonym ciśnieniem wewnątrz czaszkowym są uzależnione od przyrostu masy guza zlokalizowanego w czaszce.

Objawy nowotworów mózgu mają postać obrzęku, zwiększenia objętości krwi, która zalega w naczyniach mózgowych oraz zaburzeń krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego. Są to czynniki, które decydują o zmniejszeniu rezerwy pojemności wewnątrz czaszkowej.

Jeżeli nowotwór rozwija się powoli, to w początkowej fazie nie dochodzi do nadciśnienia wewnątrz czaszkowego.

Dopiero w późniejszym etapie rozwoju nowotworu następuje wzrost ciśnienia, tak jak w przypadku agresywnych guzów mózgu rozwijających się w szybkim tempie.

Objawy nowotworów mózgu związane z nadciśnieniem wewnątrz czaszkowym dotyczą

  • zaburzeń równowagi
  • nudności i wymiotów
  • pogorszenia widzenia
  • senności i zaburzeń świadomości
  • bólów głowy

W zaawansowanym stadium rozwoju guza mogą wystąpić takie symptomy, jak jednostronny lub obustronny niedowład nerwu odwodzącego, tarcza zastoinowa i sztywność karku.
Nowotwory mózgu objawy początkowe zwykle mają związane z bólami głowy.

Ladit 160x600

We wczesnej fazie rozwoju guza dolegliwości bólowe nie są bardzo nasilone.

Występowanie bólu przeplata się z okresami remisji. Ból zwykle pojawia się nad ranem i jest silniejszy w porównaniu z dolegliwościami pojawiającymi się w innych porach doby. Wtedy następuje wzrost ciśnienia wewnątrz czaszkowego.

Ból może mieć pulsujący lub tępy charakter, albo ograniczony, promieniujący do karku, oka lub skroni. Ból o miejscowym charakterze może wskazywać na miejsce lokalizacji guza.

Nowotwory mózgu objawy mają związane z nudnościami i wymiotami.

Najczęściej pojawiają się one nagle i niespodziewane oraz w porze porannej. Są one spowodowane podrażnieniem błędnego nerwu i nadciśnieniem wewnątrz czaszkowym. Około 40% chorych cierpi na zaburzenia świadomości.

Nowotwory mózgu objawy mogą mieć związane z wyraźnym upośledzeniem świadomości, albo niewielkimi zaburzeniami sprawności myślenia i zmianami osobowości.

Tarcza zastoinowa jest symptomem, spowodowanym zatarciem granic i uniesieniem tarczy nerwu wzrokowego. Obrzęk tarczy nerwu wzrokowego jest obustronny i występuje u większości chorych. Dochodzi wówczas do pogorszenia widzenia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.