Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nowotwory serca są rzadko występującymi guzami pierwotnymi lub o charakterze przerzutów nowotworowych. Przyczyny nowotworów serca są związane z czynnikami genetycznymi.

Ladit 280x336

Nowotwory pierwotne serca można podzielić na nowotwory niezłośliwe i złośliwe.

Do grona niezłośliwych nowotworów należą włókniak i włókniak brodawkowaty, tłuszczak, śluzak i mięśniak prążkowanokomórkowy.

Z kolei do grona nowotworów złośliwych zalicza się mięsaka naczyniakowatego, mięsaka prążkowanokomórkowego oraz chłoniaka.

Śluzak jest rodzajem łagodnego nowotworu, który pojawia się w tkankach miękkich całego ciała.

Najczęściej występuje on na powierzchniowych tkankach, w tym na skórze palców, ud i wokół miednicy. Jego odmianą jest śluzak serca uważany za najczęściej występujący nowotwór tego narządu.

Nowotwór serca rozwija się z wsierdzia ściennego oraz pojawia się prawie wyłącznie w przedsionkach, w tym najczęściej w lewym. Chorują na niego głównie osoby w wieku od 30 do 60 lat.

Śluzak serca jest przykładem rozrostu polipowego.

Nowotwór jest w całości pokryty śródbłonkiem.

Nowotwory serca obejmują również włókniaki będące łagodnymi nowotworami z tkanki łącznej. Włókniaki miękkie mają wrodzony charakter, ale mogą pojawiać się w różnym wieku.

Ladit 160x600

Inne nowotwory serca do tłuszczak i mięśniak. Tłuszczak jest łagodnym nowotworem zbudowanym z tkanki tłuszczowej. Nowotwór serca najczęściej występuje u osób starszych w wieku 40 -60 lat. Może on także wystąpić u dzieci.

Charakterystycznym nowotworem wśród nowotworów serca jest wspomniany wyżej mięśniak prążkowanokomórkowy.

Ma on postać guzowatej zmiany w mięśniu poprzecznie prążkowanym, albo w mięśniu sercowym. Może mieć charakter zaburzenia rozwojowego. Nowotwór serca jest też zaliczany do grona nowotworów łagodnych.

Nowotwór, o którym mowa ma z reguły bezobjawowy przebieg. Ewentualne symptomy mogą wystąpić wtedy, gdy dojdzie do zwężenia drogi przepływu krwi. Guzy w postaci nowotworów serca nie mają predylekcji do określonej jamy serca oraz osiągają średnicę do kilku centymetrów.

Histologicznie można stwierdzić w nich obecność komórek z centralnie położonym jądrem.

Komórki charakteryzują się okrągłym lub nieco wydłużonym kształtem. Liczne wakuole są bogate w glikogen.

Mięśniaki prążkowanokomórkowe są nowotworami łagodnymi występującymi głównie u niemowląt.

Mogą one ustąpić samoistnie. Warto wiedzieć, że zalicza się je do typowych objawó stwardnienia guzowatego. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.