Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nudności (łac. vomitus) są nieprzyjemnym odczuciem silnej potrzeby zwymiotowania. Nudności są subiektywnym odczuciem i zwykle nie towarzyszy im odczucie bólu.

Ladit 280x336

Z reguły nudności poprzedzają odruchy wymiotne i wymioty, niemniej jednak mogą one występować również samodzielnie. Nudności w ciąży pojawiają się najczęściej w pierwszym trymestrze.

Nudności w ciąży mogą być związane z zatruciem ciążowym. Jeżeli nudności w ciąży występują samoistnie i nie towarzyszą im wymioty prowadzące do odwodnienia, nie ma powodów do obaw.

Ból głowy i nudności mogą iść w parze, zwłaszcza w przypadku migreny. Ból głowy, nudności i światłowstręt to główne symptomy tej dolegliwości. W niektórych przypadkach bóle migrenowe prowadzą nie tylko do nudności, ale i do wymiotów.

Nudności mogą wynikać ze stresu, który oddziałując na żołądek powoduje także ból brzucha i biegunki. Można złagodzić uciążliwe symptomy stosując leki gastryczne, niemniej jednak nie zlikwiduje to przyczyny dolegliwości.

Konieczne jest wykształcenie umiejętności kontrolowania stresu.

 

Gdy człowiek odczuwa strach, albo jest zdenerwowany, mózg przekazuje informację do wszystkich narządów i tkanek. We krwi podnosi się wówczas poziom adrenaliny, kortyzolu i noradrenaliny.

Ladit 160x600

Wzrasta również zapotrzebowanie komórek na energię. Mobilizacja organizmu występująca sporadycznie i jednostkowo nie odciśnie piętna na zdrowiu. Niemniej jednak, jeżeli występuje stała ekspozycja na czynniki stresogenne, a zatem występuje tak zwany przewlekły stres, może on doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu.

W rezultacie stale podwyższonego poziomu adrenaliny i kortyzolu odporność organizmu obniża się, a napięcie mięśniowe i ciśnienie krwi wzrastają. Nudności są jednym z pierwszych skutków destrukcyjnego oddziaływania stresu na organizm.

Błona śluzowa wyściełająca żołądek jest wrażliwa na działanie trawiennych kwasów, które wydzielają się w większej ilości pod wpływem adrenaliny. Dlatego odczuwa się pieczenie w dołku, zgagę czy nudności.

Nie należy lekceważyć tych symptomów, ponieważ nadmierne wydzielanie soku żołądkowego prowadzi do choroby wrzodowej.

Należy dodać, że dolegliwości związane z nudnościami mogą mieć podłoże nerwicowe. Zwykle osoby, które zdają sobie z tego sprawę zażywają leki na uspokojenie i rozkurczające.

Tabletka rozkurczająca jest doraźnym środkiem, który działa, ale tylko tymczasowo. Zaburzenia nerwicowe są grupą zaburzeń psychicznych charakteryzujące się rozmaitą symptomatyką. Charakterystyczną cechą zaburzeń nerwicowych jest to, że chory bardzo często zdaje sobie sprawę z tego, że objawy somatyczne wynikają ze stresu.

Do zaburzeń nerwicowych należą także fobie. Nudności mogą występować w towarzystwie lęku przed przedmiotem fobii. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.