Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Obfite miesiączki (łac. hypermenorrhoea) , na które skarżą się kobiety mogą mieć różną etiologię. Obfite miesiączki nie powinny być ignorowane.

Bardzo często obfite miesiączki są przyczyną niedokrwistości.

Obfite miesiączki, skrzepy i bóle brzucha są wskazaniem do wizyty u ginekologa. Bardzo obfite miesiączki często doprowadzają do anemii z powodu niedoboru żelaza będącego istotnym składnikiem hemoglobiny zawartej w erytrocytach.

Zbyt obfite miesiączki mogą powodować osłabienie, duszności, łatwe męczenie, bóle głowy, albo przyspieszenie tętna.

Obfite miesiączki mogą doprowadzić do spadku odporności, suchości i łuszczenia się skóry, wypadania włosów i łamliwości paznokci oraz bladości skóry. Obfite miesiączki przyczyny mogą mieć związane z rakiem błony śluzowej szyjki macicy i rakiem endometrium, a także nieprawidłowościami struktury endometrium.

Obfite miesiączki przyczyny mogą mieć związane także z zakażeniami, wewnątrzmacicznymi wkładkami antykoncepcyjnymi i endometriozą. Obfite miesiączki przyczyny miewają związane z zaburzeniami składu krwi, depresją i dojrzewaniem.

Do pojawienia się zbyt obfitych menstruacji przyczynia się okres menopauzy, guzy wydzielające estrogeny, zespół policystycznych jajników i choroby tarczycy. Ilość krwi traconej przez kobietę w czasie menstruacji jest różna. Prostą metodą oceny stopnia obfitości miesiączki jest określenie, czy utrudniają one normalne funkcjonowanie.

Obfite miesiączki mogą trwać nawet do siedmiu dni.

 

Często towarzyszą im skrzepy, a dodatkowym problemem jest szybkie przeciekanie podpasek i tamponów. Może towarzyszyć temu anemia, którą odczuwa się jako zmęczenie, albo bladość twarzy.

Najczęściej przyczyną nadmiernie obfitych miesiączek jest krwawienie nienormalne, które nie ma podłoża w zaburzeniach organów rozrodczych. W takim przypadku, obfite menstruacje są rezultatem dojrzewania lub menopauzy. Zwykle pomocne jest leczenie hormonalne. W większości przypadków ustępują samoistnie.

Przyczyną obfitej miesiączki mogą być też mięśniaki, ciąża i poronienie. Nagłe i obfite krwawienie u kobiety, która jest w wieku rozrodczym może być oznaką ciąży, albo jej komplikacji. Do poronienia samoistnego dochodzi w przypadku około 20-40% ciąż.

Poronienie samoistne przypada z reguły na okres pierwszych 12 tygodni. Na taką sytuację może wskazywać spóźniony okres i silne krwawienie. Obfite miesiączki mogą być związane także z zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Wówczas nadmiernie obfitym menstruacjom towarzyszą inne niepokojące objawy, między innymi łatwe powstawanie siniaków i krwawienie z dziąseł, a także powiększenie węzłów chłonnych, bladość i krew w moczu.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • hypermenorrhoea
  • obfite miesiączki skrzepy po 40
  • obfity okres
  • obfity okres ze skrzepami
  • spóźniony obfity okres

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.