Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Obfite miesiączki (łac. hypermenorrhoea) , na które skarżą się kobiety mogą mieć różną etiologię. Obfite miesiączki nie powinny być ignorowane.

Ladit 280x336

Bardzo często obfite miesiączki są przyczyną niedokrwistości.

Obfite miesiączki, skrzepy i bóle brzucha są wskazaniem do wizyty u ginekologa. Bardzo obfite miesiączki często doprowadzają do anemii z powodu niedoboru żelaza będącego istotnym składnikiem hemoglobiny zawartej w erytrocytach.

Zbyt obfite miesiączki mogą powodować osłabienie, duszności, łatwe męczenie, bóle głowy, albo przyspieszenie tętna.

Obfite miesiączki mogą doprowadzić do spadku odporności, suchości i łuszczenia się skóry, wypadania włosów i łamliwości paznokci oraz bladości skóry. Obfite miesiączki przyczyny mogą mieć związane z rakiem błony śluzowej szyjki macicy i rakiem endometrium, a także nieprawidłowościami struktury endometrium.

Obfite miesiączki przyczyny mogą mieć związane także z zakażeniami, wewnątrzmacicznymi wkładkami antykoncepcyjnymi i endometriozą. Obfite miesiączki przyczyny miewają związane z zaburzeniami składu krwi, depresją i dojrzewaniem.

Do pojawienia się zbyt obfitych menstruacji przyczynia się okres menopauzy, guzy wydzielające estrogeny, zespół policystycznych jajników i choroby tarczycy. Ilość krwi traconej przez kobietę w czasie menstruacji jest różna. Prostą metodą oceny stopnia obfitości miesiączki jest określenie, czy utrudniają one normalne funkcjonowanie.

Ladit 160x600

Obfite miesiączki mogą trwać nawet do siedmiu dni.

 

Często towarzyszą im skrzepy, a dodatkowym problemem jest szybkie przeciekanie podpasek i tamponów. Może towarzyszyć temu anemia, którą odczuwa się jako zmęczenie, albo bladość twarzy.

Najczęściej przyczyną nadmiernie obfitych miesiączek jest krwawienie nienormalne, które nie ma podłoża w zaburzeniach organów rozrodczych. W takim przypadku, obfite menstruacje są rezultatem dojrzewania lub menopauzy. Zwykle pomocne jest leczenie hormonalne. W większości przypadków ustępują samoistnie.

Przyczyną obfitej miesiączki mogą być też mięśniaki, ciąża i poronienie. Nagłe i obfite krwawienie u kobiety, która jest w wieku rozrodczym może być oznaką ciąży, albo jej komplikacji. Do poronienia samoistnego dochodzi w przypadku około 20-40% ciąż.

Poronienie samoistne przypada z reguły na okres pierwszych 12 tygodni. Na taką sytuację może wskazywać spóźniony okres i silne krwawienie. Obfite miesiączki mogą być związane także z zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Wówczas nadmiernie obfitym menstruacjom towarzyszą inne niepokojące objawy, między innymi łatwe powstawanie siniaków i krwawienie z dziąseł, a także powiększenie węzłów chłonnych, bladość i krew w moczu.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • hypermenorrhoea
  • obfite miesiączki skrzepy po 40
  • obfity okres
  • obfity okres ze skrzepami
  • spóźniony obfity okres

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.