Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Obturacyjny bezdech senny (ang. Obstructive Sleep Apnea) jest schorzeniem dotyczącym głównie dorosłych. Przebieg choroby jest związany z bezdechem i głośnym chrapaniem.

Ladit 280x336

Terapia obturacyjnego bezdechu sennego często wymaga stosowania specjalnego aparatu CPAP. Nieinwazyjna metoda sprzyja poprawie aktywności życiowej. Stosowanie urządzenia redukuje senność i apatię w trakcie dnia.

Bezdech polega na zaniku przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

W trakcie bezdechu czynność mięśni oddechowych ustaje, zaś objętość płuc pozostaje niezmieniona. Wymiana gazowa i oddychanie na poziomie tkankowym nie są zaburzone.
Diagnoza obturacyjnego bezdechu sennego u dzieci i dorosłych polega na badaniu polisomnograficznym. Można też wykorzystać testery do badań przesiewowych na obturacyjny bezdech senny.

Badanie polisomnograficzne jest stosowana w celu zapisu parametrów organizmu w czasie snu.

Na czym polega obturacyjny bezdech senny

Szerszym pojęciem względem obturacyjnego bezdechu sennego jet zespół bezdechu śródsennego.

Mianem tym określa się zespół objawów chorobowych, które zostały spowodowane bezdechami w czasie snu. Bezdech jest ustaniem wentylacji płuc przez czas wynoszący powyżej 10 sekund, albo spłycenie oddechu poniżej 50%.

Ladit 160x600

W trakcie bezdechu dochodzi do zmniejszenia wysycenia krwi tlenem. Osoby cierpiące na tę chorobę mogą mieć w nocy wiele tego typu epizodów. Bezdech senny oznacza zaburzenia oddechu podczas snu. Są one potencjalnym zagrożeniem dla życia.

Nigdy nie należy lekceważyć bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny jest najczęstszym typem bezdechu sennego.

Obejmuje on około 85% przypadków. Przyczyna obturacyjnego bezdechu sennego to powtarzające się zatrzymanie przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych.

Zatrzymanie przepływu powietrza tamuje oddech mimo wysilonej pracy płuc.
Obturacyjny bezdech senny może wystąpić wtedy, gdy podczas snu mięśnie języka i gardła wiotczeją.

Rozluźnienie i opadnięcie mięśni podniebienia miękkiego i języczka blokuje przepływ powietrza prowadząc do wysilonego i głośnego oddechu objawiającego się chrapaniem.

Bezdech senny prowadzi nie tylko do głośnego chrapania, ale także do niedotlenienia, podwyższonego ciśnienia krwi lub chwilowego wybudzenia. Wielu pacjentów cierpiących na bezdech senny odczuwa w ciągu dnia nadciśnienie i bóle głowy. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.