Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy OCD są związane z obsesjami lub kompulsjami. Objawy OCD mogą dotyczyć zarówno obsesji, jak i kompulsji, ale mogą być także związane tylko z jednym pojęciem.

Ladit 280x336

Zależy to od rozwoju choroby i ocenia się to w odniesieniu do indywidualnych przypadków. Obsesje to objawy OCD, które mają formę irracjonalnych myśli pojawiających się w świadomości automatycznie, powodując u pacjenta cierpienie i chęć uwolnienia się od nich.

Najczęściej dotyczą one religii, seksualności lub przemocy.

W przebiegu OCD objawy związane z irracjonalnymi myślami mogą także przybrać formę dążenia do porządku i symetrii. W przypadku OCD objawy mogą mieć też formę nieustannego myślenia o swoim zdrowiu i jego zagrożeniach.

W przebiegu OCD objawy mogą mieć postać kompulsji są to rytuały, które chory wykonuje po to, aby zapobiegać konkretnym wydarzeniom.

Ladit 160x600

Przykłady kompulsji to zbyt częste mycie rąk.

 

Należy bliżej przyjrzeć się pojęciu obsesji. Obsesja jest rodzajem zaburzeń lękowych, której treść może być związana z agresją, higieną i zdrowiem, interakcjami społecznymi i religią. U osoby cierpiącej na OCD mogą pojawić się myśli związane ze skrzywdzeniem, pobiciem lub zranieniem kogoś.

Mogą dotyczyć obcych osób, albo znajomych, czy nawet bliskich, co potęguje cierpienie u chorego. Myśli nie są realizowane, stąd osoba, u której występują obsesje, nie stwarza zagrożenia dla siebie, ani dla innych. Inny typ obsesji jest związany ze zdrowiem i higieną.

Najlepszym przykładem jest wspomniane już wyżej częste mycie rąk, albo nawet całego ciała w obawie przed zakażeniem. Podłożem tego zachowania jest tak zwana bakteriofobia. Tego typu obsesje znacząco utrudniają kontakty z innymi osobami, ponieważ chory na OCD boi się zarazić chorobą.

U chorego mogą także pojawiać się bluźniercze myśli dotyczące postaci świętych, albo wystąpić tak zwany skrupulatyzm. Skrupulatyzm to rodzaj myśli, których głównym tematem jest grzech dostrzegany w każdym uchybieniu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.