Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie oczopląsu jest ukierunkowane na poprawę widzenia, zmniejszenie ruchów oczopląsowych oraz zredukowanie wyrównawczego ustawienia głowy. Leczenie oczopląsu wymaga korekcji współistniejącej wady refrakcji.

Ladit 280x336

Dobrą ostrość widzenia uzyskuje się również w soczewkach kontaktowych. Wyrównują wadę refrakcji oraz zmniejszają mimowolne ruchy gałek ocznych. Leczenie oczopląsu może polegać na zastosowaniu szkieł pryzmatycznych.

Stosuje się je w celu poprawy widzenia, a także aby zmniejszyć wyrównawcze ustawienie głowy. Ten sposób leczenia nie może być wykorzystany u każdego chorego. W przypadku schorzenia, takiego jak oczopląs leczenie za pomocą szkieł pryzmatycznych polega na ustawieniu pryzmatów szczytami w kierunku nosa.

W efekcie konwergencja jest stymulowana i ostrość wzroku ulega znacznej poprawie. Takie rezultaty można osiągnąć tylko wtedy, gdy oczopląs występuje w przypadku obuocznego widzenia. Gdy u dzieci występuje oczopląs, leczenie polega na wykonaniu ćwiczeń pleoptycznych umożliwiających poprawę czynności plamki.

Zazwyczaj, gdy pojawia się oczopląs, leczenie ma charakter chirurgiczny.

 

Jeżeli występuje oczopląs i wyrównawcze ustawienie głowy, można za pomocą operacji przenieść strefę blokady oczopląsu do pierwotnej pozycji. Zanim rozpocznie się leczenie operacyjne, lekarz musi mieć pewność, że chory przyjmuje stałe wyrównawcze ustawienie głowy.

Ladit 160x600

Można stosować różne techniki operacyjne. U chorych ze skręceniem twarzy wykorzystuje się metodę Andersona lub Kestenbauma. Operacja Andersona znajduje zastosowanie, kiedy skręcenie twarzy nie przekracza 15 stopni.

Polega na cofnięciu współpracujących ze sobą mięśni prostych poziomych obu oczu. Przy ich zwrocie w prawo osłabia się mięsień prosty boczny prawego oka i przyśrodkowego lewego oka. Na osłabienie można założyć tak zwane szwy Cuppersa.

Metoda Kestenbauma jest natomiast stosowana, gdy skręcenie twarzy przekracza 15 stopni. Opiera się na cofnięciu mięśni prostych poziomych, które współpracują ze sobą oraz na ich skróceniu.
Przed podjęciem decyzji o zabiegu lekarz musi wykonać badania neurologiczne, a także szereg dodatkowych badań i testów okulistycznych. Mają na celu dokładne ustalenie wielkości i kierunku wyrównawczego głowy.

Przed operacją należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne, w tym między innymi oznaczenie grupy krwi, układ krzepnięcia oraz morfologię. Zabieg osłabienia mięśni działających w kierunku najmniejszych ruchu oraz wzmocnienia mięśni, które działają w kierunku przeciwnym jest zależny od wielkości wyrównawczego ustawienia głowy.

Zabieg jest wykonywany w kilku fazach, ponieważ wyrównawcze ustawienie głowy u chorego może występować w różnych kierunkach.

Okres rekonwalescencji trwa około 2-3 tygodni. Przez czas gojenia należy stosować krople do oczu zawierające steryd i antybiotyk, a także wykonywać ćwiczenia mięśni gałkoruchowych. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.