Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Odbijanie nazywane również bekaniem polega na tym, że gaz z przełyku i żołądka zostaje uwolniony i wydalony przez usta.

Ladit 280x336

Odbijanie jest czynnością, której często towarzyszy charakterystyczny dźwięk, a czasami także nieprzyjemny zapach.

Odbijanie jest z reguły skutkiem zbyt szybkiego jedzenia, albo picia, które prowadzi do połykania i wydalania powietrza. Odbijanie po jedzeniu może być także spowodowane piciem napojów gazowanych.

Wówczas odbijanie powietrzem dotyczy głównie wydalania dwutlenku węgla.

Odbijanie po jedzeniu może mieć związek z chorobą refluksową przełyku. Warto wiedzieć, że odbijanie po jedzeniu jest niekiedy symptomem wspomnianej choroby. Towarzyszą jej wówczas także inne niepokojące objawy. Dźwięk towarzyszący odbijaniu jest skutkiem wibracji dolnego zwieracza przełyku.

Odbijanie u noworodka nie jest niczym niepokojącym. Nowo narodzone dzieci i niemowlęta charakteryzują się bardzo dużą podatnością na zbieranie gazu w żołądku podczas karmienia. Odbijanie po karmieniu może powodować niepokój u dziecka.

Odbijanie noworodka może powodować wymioty, czyli tzw. ulewanie pokarmu.

 

Należy trzymać dziecko z głową na ramieniu a brzuszkiem na klatce piersiowej trzymającego. Odbijanie w zachodniej cywilizacji jest uważane za nietaktowne. W takiej sytuacji zasady savoir vivre zalecają, aby zasłonić usta dłonią. Niektóre kultury nie uważają, że bekanie jest nietaktowne, np. Bengalczycy.

Ladit 160x600

Można nauczyć się bekać umyślnie, poprzez połykanie powietrza i wypuszczanie go. Bekanie jest spotykane nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt, np. psów.

Wydzielają w ten sposób metan, który jest produktem ubocznym zwierzęcego trawienia. Beztlenowce, którymi są Escherichia coli oraz metanogenne archeowce wywołują taki efekt. U ryb beknięcie jest powodowane przez gaz, który zostaje uwolniony z pęcherza pławnego.

Za odbijanie odpowiadają gazy jelitowe, które są mieszanina azotu, dwutlenku węgla, metanu i siarkowodoru. Tworzą się w układzie trawiennym w rezultacie połykania powietrza, a także wskutek procesów fermentacyjnych bakterii symbiotycznych.

W okrężnicy gromadzi się najwięcej gazów jelitowych.

Większość z nich zostaje zaabsorbowana do krwiobiegu, a inne są wydalane przez odbyt. W przypadku niektórych schorzeń, m.in zespołu jelita drażliwego, gazy jelitowe mogą być produkowane w większych ilościach oraz mieć znacznie bardziej nieprzyjemny i drażniący zapach niż w przypadku zdrowych osób.

Celowe i złośliwe uwalnianie gazów uchodzi za nietakt. Warto wiedzieć, że dawniej, wykonanie tej czynności w obecności władcy było uznawane za zbrodnię obrazy majestatu, za dokonanie której groziła kara śmierci. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.