Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Czytając ten artykuł, można dowiedzieć się czym leczyć odleżyny oraz jak przebiega leczenie odleżyn i ran przewlekłych. Leczenie odleżyn polega na tak zwanej koncepcji wilgotnego leczenia ran.

Ladit 280x336

Polega na zamknięciu odleżyny za pomocą półprzepuszczalnego opatrunku pochłaniającego nadmiar wysięku. Powoduje to przyspieszenie leczenia o około 50%. Opatrunek powinien utrzymywać wysoka wilgotność między nim a odleżyną oraz usuwać nadmiar wysięku i toksycznych substancji.

Nie powinien przylegać do rany. Z jednej strony musi być nieprzepuszczalny dla bakterii, a z drugiej strony musi pozwalać na prawidłową wymianę gazową. Wówczas leczenie odleżyn jest bardzo skuteczne.

Poza tym, należy utrzymywać odpowiednią temperaturę bliską temperaturze ciała, a także być nietoksyczny i nie wywołujący alergii. Opatrunek musi być również łatwy do wymiany. Nie może uszkadzać nowo powstałych tkanek, które tworzą się w okresie gojenia odleżyny. Leczenie trwa w zależności od stopnia odleżyny.

Leczenie odleżyn może odbywać się z zastosowaniem nowoczesnych biologicznych materiałów opatrunkowych.

 

Wśród nowoczesnych materiałów do wykonywania opatrunków występują półsyntetyczne i syntetyczne materiały opatrunkowe na odleżyny. Leczenie odbywa się z zastosowaniem błon poliuretanowych, hydrokolidów, hydrożeli, albo opatrunków alginianowych.

Ladit 160x600

Wciąż tworzone są nowe materiały opatrunkowe na odleżyny. Leczenie odleżyn w każdym stopniu zaawansowania jest możliwe za ich pomocą, ale wcześniej należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże wybrać materiały o budowie i właściwościach, które najlepiej sprawdzą się w danym przypadku.

Opatrunki chłonne stosuje się w przebiegu leczenia odleżyn. Zapewniają odpowiednie warunki do gojenia ran. Mają bardzo korzystne działanie na rany charakteryzujące się średnią lub dużą ilością wysięku. Opatrunki chłonne tworzą bardzo szeroką grupę.

Należą do niej między innymi opatrunki hydrowłókniste, alginianowe i hydropolimerowe. Opatrunki alginianowe powstają na bazie alginianu wapniowego i wapniowo - sodowego są to substancje syntetyzowane z soli kwasu alginianowego, a także substancji uzyskiwanej z morskich brunatnic. Mają formę miękkich włókien, które w kontakcie z wydzieliną z rany przekształcają się w żel.

Żelowa masa tworzy wilgotne środowisko, które sprzyja procesom gojenia. Obecność jonów wapnia sprawia, że opatrunki alginianowe działają hemostatycznie i wspomagają proces krzepnięcia krwi.

Opatrunki hydrowłókniste są złożone z karboksymetyloceluzlozy i mają postać płytek lub taśm. Tak jak włókna alginianowe tworzą żel w kontakcie z wysiękiem. Charakteryzują się większą pojemnością chłonną niż opatrunki alginianowe. Wraz z wysiękiem wchłaniają także chorobotwórcze bakterie, które znajdują się w obrębie rany. Hydrowłókna różni od alginianu to, że wysięk jest pochłaniany i zamykany wewnątrz włókien. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.