Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Odma opłucnowa objawy ma związane z bladością i sinicą. Objawy odmy opłucnowej mają postać spłyconego i przyspieszonego oddechu oraz nagłego kującego bólu w klatce piersiowej.

Ladit 280x336

Poza tym odma opłucnowa objawy ma powiązane z osłabieniem, omdleniami i niepokojem.

U pacjenta można stwierdzić tachykardię oraz suchy kaszel i drżenie głosowe.

Można wyróżnić różne rodzaje odmy opłucnowej, w tym odmę zamkniętą, otwartą, zastawkową i samoistną.

Zamknięta odma opłucnowa polega na jednorazowym wtargnięciu powietrza do jamy opłucnej.

Dochodzi do niej z reguły w wyniku pęknięcia pęcherza rozedmowego, albo przebicia miąższu płucnego przez żebro czy ciał obce.

Odma otwarta występuje wtedy, gdy dochodzi do przebicia ściany klatki piersiowej oraz powstania ziejącej rany łączącej się z jamą opłucną. Wzrost ciśnienia w jamie opłucnej powoduje, że płuco polega zapadnięciu.

Objawy odmy opłucnowej tego rodzaju są związane z oddechem paradoksalnym.

Wspomniane zjawisko polega na wahadłowym przemieszczaniu się gazów z jednego płuca do drugiego. W konsekwencji dochodzi do pogłębienia ograniczonej pojemności oddechowej. Odma zastawkowa (wentylowa) jest chorobą nazywaną też odmą prężną.

Ladit 160x600

Powietrze przedostaje się do jamy opłucnej z miąższu płucnego. Każdy kolejny wdech powoduje, że do zamkniętej przestrzeni przedostaje się następna porcja powietrza.

Ciśnienie w jamie opłucnej wzrasta powodując ucisk na zdrowe płuco.

Odma samoistna występuje w wyniku pęknięcia pęcherza rozedmowego. Może być wynikiem choroby genetycznej tkanki łącznej (tzw. zespół Marfana). Z kolei odma pourazowa jest skutkiem przedostania się powietrza do jamy opłucnej w rezultacie wystąpienia urazu.

Objawy odmy opłucnowej są związane głównie z sinicą.

Sinica jest zwana także cyjanozą. Polega ona na sinym zabarwieniem skóry i błon śluzowych.

Jej przyczyną jest zwiększenie zawartości hemoglobiny zredukowanej we krwi.

W przypadku prawidłowej zawartości hemoglobiny we krwi sinica może świadczyć o niedotlenieniu tkanek lub zmniejszeniu ilości tlenu przenoszonego przez krew.

Odma opłucnowa objawy ma podmiotowe i przedmiotowe.

Do podmiotowych objawów odmy opłucnowej należą kujący ból w klatce piersiowej, suchy kaszel, duszność, osłabienie i omdlenia.

Z kolei do przedmiotowych objawów odmy należą bladość, sinica, spłycony i przyspieszony oddech, tachykardia, uwypuklenie strony zajętej z powłóczeniem.

Szmer pęcherzykowy, nasilony lub bębenkowy odgłos opukowy oraz osłabiony odgłos mowy. Ostanim z objawów przedmiotowych jest osłabione lub zniesione drżenie głosowe. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.