Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy odmrożeń są zależne od ich ciężkości, a zatem innymi słowy od ich stopnia. Objawy odmrożeń pierwszego stopnia obejmują przejściowe zaburzenia w krążeniu krwi w skórze o raz ból.

Ladit 280x336

Dolegliwości bólowe są często silne. Skóra zyskuje sinoczerwone lub blade zabarwienie. Inne objawy odmrożeń pierwszego stopnia są związane ze świądem skóry, obrzękiem i pieczeniem.

Odmrożenia drugiego stopnia charakteryzują się tym, że mają postać pęcherzy z płynem surowiczym. Poza tym, w przypadku tego typu odmrożenia objawy pojawiające się w przypadku odmrożeń pierwszego stopnia również się pojawiają.

Trzeci stopień odmrożenia objawy ma już nieco inne, ponieważ pojawia się martwica powierzchowna skóry. Czwarty stopień jest właściwy dla najcięższego odmrożenia. Objawy odmrożeń czwartego stopnia dotyczą martwicy głębokiej.

W skrajnych przypadkach może dojść do tak zwanej samoistnej amputacji odmrożonej części ciała.

 

Symptomy przedstawione wyżej są rezultatem odkładania się kryształków lodu w przemarzniętej skórze. Dochodzi również do zaburzeń mikrokrążenia, co dzieje się w efekcie skurczu naczyń krwionośnych.

W przypadku poważnych odmrożeń trzeciego i czwartego stopnia dochodzi do martwicy, czego przyczyną jest niedożywienie tkanek. W miejscach odmrożenia zostają uwolnione mediatory zapalne, które powodują stan zapalny.

Ladit 160x600

W rezultacie skurczu naczyń wzrasta również lepkość krwi. Dochodzi do stanu zwanego kwasicą i wzrasta ryzyko powstawania zakrzepów.

Poważne i głębokie odmrożenia stanowią zatem zagrożenie dla życia oraz wymagają podania leków, które nie tylko wyrównują bilans płynów, ale i rozrzedzają krew. Obrzęk jest jednym z symptomów odmrożenia, powstającym w rezultacie zaburzenia równowagi między czynnikami, które zatrzymują płyn w naczyniach krwionośnych a czynnikami, które sprzyjają jego wydostawaniu się poza naczynie.

Skutkiem tego procesu jest nadmierne nagromadzenie się płynu surowiczego w szczelinach międzytkankowych. Obrzęk pojawia się nie tylko na skórze. W przebiegu różnych schorzeń może powstawać również w tkance podskórnej, w płucach, mózgu i krtani.

Surowica jest osoczem krwi pozbawionym białka określanego mianem fibrynogenu, czyli włóknika, a także innych składników, które biorą udział w krzepnięciu krwi. Główne białka znajdujące się w surowicy to globuliny i albuminy.

Globuliny odpowiadają za odporność humoralną ustroju, natomiast albuminy odgrywają rolę głównie w procesach metabolicznych wyższego ustroju. Należy dodać, że wykazują dość dużą aktywność antygenową.

W surowicy znajdują się między innymi immunoglobuliny. Ich ilość znacznie wzrasta w czasie zakażenia oraz po czynnych szczepieniach ochronnych. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.