Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Odmrożenia (łac. congelatio) są uszkodzeniami skóry, które powstają w rezultacie oddziaływania na nią niskiej temperatury. Ciężkość i rozległość odmrożenia są zależne od tego, jak długo trwało oddziaływanie temperatury na tkankę oraz jak była ona niska.

Ladit 280x336

Skutki działania mrozu znacznie się nasilają w towarzystwie wiatru i dużej wilgotności powietrza. Poza tym, spożycie dużej ilości alkoholu przyczynia się do nadmiernego wychłodzenia ciała i powoduje ciężkie odmrożenia.

Nie każdy wie, jak wyglądają powierzchowne i martwicze odmrożenia. Zdjęcia mogą być wówczas bardzo pomocne. Przypadłość ta  1 stopnia jest określane mianem powierzchownego.  Uszkodzenia skóry z martwicą tkanki są znacznie trudniejsze do wyleczenia i stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia chorego.

Odmrożenia palców oraz  rąk są najczęściej występującymi. Bardzo ważną rolę odgrywa pierwsza pomoc przy odmrożeniach. Przyczyną powstawania odmrożeń jest z reguły przechłodzenie całego organizmu.

W przypadku gdy dojdzie do takiego stanu, pierwsza pomoc polega na przemieszczeniu chorego do ciepłego, ale nie gorącego pokoju. Poza tym, jeśli występują odmrożenia, pierwsza pomoc uwzględnia zdjęcie mokrych i zimnych ubrań oraz zdjęcia biżuterii z jego palców.

Ladit 160x600

W przypadku, gdy palce uległy odmrożeniu, należy zanurzyć je w letniej wodzie, a następnie w cieplejszej, o temperaturze 36 stopni Celsjusza.

 

Należy jeszcze wspomnieć, co powinno się zrobić, gdy na uszach, policzkach i nosie pojawiły się odmrożenia. Pierwsza pomoc w takiej sytuacji polega na nałożeniu czystych, lecz nie gorących opatrunków.

W przypadku, gdy na skórze pojawią się widoczne pęcherze, albo sinoczerwone lub blade plamy, powinno się zastosować suche i czyste opatrunki.

Z uwagi na ogólne wychłodzenie ciała poszkodowanemu powinno się podawać ciepłe, lecz nie gorące napoje. Jeżeli zostaną ocieplone odmrożenia, pierwsza pomoc powinna być kontynuowana. Należy je okryć, najlepiej ciepłym kocem.

W przypadku, gdy poszkodowany jest przytomny i czuje się dobrze, można odtransportować go do lekarza. Jeżeli nie, to trzeba wezwać pogotowie ratunkowe. W razie odmrożenia stan poszkodowanego powinien zostać oceniany przez lekarza.

W przemarzniętej skórze i innych tkankach, w przypadku odmrożenia głębokiego, odkładają się kryształki lodu. Jednocześnie dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych. Mikrokrążenie ulega zatem poważnemu zaburzeniu.

W przypadku poważnych odmrożeń trzeciego i czwartego stopnia dochodzi więc do martwicy z powodu niedożywienia tkanek. W miejscach odmrożenia zostają uwolnione mediatory zapalne.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • odmroźenia zdjęcia
  • odmrożenie kończyn skutki

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.