Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Odwarstwienie siatkówki jest problemem bardzo niebezpiecznym, gdyż może prowadzić do utraty całkowitej wzroku. Jest to choroba nieodwracalna i należy ją poznać, aby w miarę szybko móc zareagować i nie dopuścić do najgorszego.

Ladit 280x336

Oko ludzkie składa się z trzech błon ? twardówki, naczyniówki i siatkówki. Siatkówka jest odpowiedzialna za widzenie obrazów i kształtów. Jest cienką światłoczułą warstwą która odbiera impulsy wzrokowe i zamienia je na impulsy elektryczne, które wędrują do mózgu i powstaje obraz.

Odwarstwienie siatkówki niejednokrotnie ma przebieg bezobjawowy. Do osób narażonych na wystąpienie tej choroby są osoby po 50 roku życia, wcześniaki. Może wystąpić też wskutek innych chorób, np.  cukrzyca, krótkowzroczność.

Odwarstwienie siatkówki ? objawy

Pierwszymi symptomami, które powinny wzmóc naszą czujność są mroczki przed oczami, czarny deszcz, złe widzenie po bokach oczu. Objawy te mogą wskazywać na odwarstwienie się siatkówki.

Brak widzenia z bocznej strony oka wskazuje na odklejanie się siatkówki ? jeśli brak widzenia obserwujemy z prawej strony ( od skroni), wówczas siatkówka odkleiła się od strony nasady nosa. Gdy siatkówka ulegnie odklejeniu, odłącza się ona od naczyń krwionośnych znajdujących się w oku. Siatkówka przestaje być odżywiana i w rezultacie obumiera. Tego procesu nie da się cofnąć. Dlatego bardzo ważne jets zapoznanie się z tą jednostką chorobową i w razie zauważenia niepokojących objawów niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.

Odwarstwienie siatkówki  - osoby z większym ryzykiem wystąpienia schorzenia

Grupę najbardziej zagrożoną stanowią osoby, które ukończyły 50 rok życia. W oku jest tzw ciałko szkliste, które nadaje gałce ocznej kształt i chroni siatkówkę. W wieku około 50 lat samoistnie ciałko szkliste odłącza się od siatkówki. Jeśli włókna łączące ciałko szkliste z siatkówką nie są za elastyczne, może dojść do oderwania się siatkówki.

Ladit 160x600

W grupie podwyższonego ryzyka są także osoby cierpiące na choroby metaboliczne np. cukrzyca, lub osoby z krótkowzrocznością, a także osoby po przebytych operacjach oczu. Odwarstwienie może być tez spowodowane guzem.

Schorzeniu temu mogą ulegać także wcześniaki.

Duże ryzyko odwarstwienia siatkówki występuje u osób uprawiających sporty, np. boks.

Odwarstwienie siatkówki może pojawić się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, jednak częściej obserwuje się przypadki zachorowania u mężczyzn. U osób młodych to zjawisko występuje po różnego rodzaju urazach mechanicznych.

Odwarstwienie siatkówki ? profilaktyka i leczenie

Jeśli dość szybko zareagujemy, a rozdarcie siatkówki nie przybierze bardzo groźnej postaci, schorzenie to można wyleczyć metodą laserową lub za pomocą krioterapii. Promień lasera oraz strumień lodowatego ciekłego azotu (około -200 stopni Celsjusza) sprawia, że w okolicy rozdarcia, tworzy się blizna, która nie pozwala na dalsze rozerwanie, a w rezultacie nie dochodzi do odwarstwienia się siatkówki. Blizny chronią oko do końca życia.

Odwarstwienie siatkówki leczy się 2 metodami:

  1. Wgłobienie ? polega na założeniu zewnętrznej plomby. Jest to silikonowy implant z taśmy lub gąbki, który zespala powstałe w siatkówce przerwy. Implanty te są przyszywane do twardówki i zostają w oku do końca życia. Implanty te nie są odczuwalne i nie stanowią dyskomfortu w codziennym życiu.
  2. Witrekomia ? jest to zlikwidowanie z dna oka ciałka szklistego, a w jego miejsce wstrzykuje się olej silikonowy, płyn lub gaz. Obszary przedarte zabezpiecza się laserem. Bardziej praktyczne jest wypełnienie gazem, gdyż wchłania się on i jest z czasem zastępowany naturalną cieczą wytwarzaną przez oko. Olej należy wymienić po kilku miesiącach. Jest to najbardziej nowatorska metoda leczenia tego schorzenia i wykonuje się go w znieczuleniu.

Aby nie dopuścić do odwarstwienia siatkówki należy na co dzień pamiętać o dostarczaniu organizmowi witamin A, D, E, które są antyoksydantami. Należy także spożywać kwasy DHA zawarte w rybach morskich. Można także stosować suplementy diety z luteiną i witaminami. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.