Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Odwarstwienie siatkówki (łac. decorticatio retinae) jest chorobą oczu występującą wówczas, gdy siatkówka zostaje oddzielona od naczyniówki, która znajduje się bezpośrednio pod nią.

Ladit 280x336

Odwarstwienie siatkówki prowadzi do upośledzenia wzroku.

W skrajnych przypadkach odwarstwienie siatkówki skutkuje ślepotą. U osób, u których występuje duża krótkowzroczność odwarstwienie siatkówki przyczyny może mieć związane z wysiłkiem fizycznym o średniej intensywności.

Odwarstwienie siatkówki przyczyny ma także powiązane z dziedziczną skłonnością. Choroba oczu, o której mowa występuje częściej u osób, które cierpią na krótkowzroczność średniego stopnia.

Zmiany degeneracyjne na obwodzie siatkówki, które sprzyjają powstaniu otworów w siatkówce także mogą przyczynić się do wystąpienia choroby, jaką jest odwarstwienie siatkówki oka. Odwarstwienie siatkówki przyczyny może mieć związane także z kurczeniem się ciała szklistego.

Ciało szkliste jest galaretowatą substancją, która wypełnia wnętrze gałki ocznej.

Nie w każdym przypadku, gdy zostanie zdiagnozowane odwarstwienie siatkówki, operacja jest konieczna.

 

Niekiedy wystarcza leczenie farmakologiczne. Warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na wzrost ryzyka zachorowania na odwarstwienie siatkówki. Na pierwszym miejscu wymienia się podeszły wiek i krótkowzroczność. Inne czynniki ryzyka, o których warto wspomnieć, to cukrzyca i przebyte odwarstwienie siatkówki.

Ladit 160x600

Występowanie odwarstwienia siatkówki w rodzinie również ma pewien wpływ na wzrost ryzyka zachorowania na wspomnianą chorobę.

Przebycie zapalenia siatkówki, przebycie operacji oka, albo wystąpienie guzów gałki ocznej również oddziałują negatywnie, zwiększając prawdopodobieństwo zachorowania. Wśród czynników ryzyka wymienia się także schorzenia naczyń krwionośnych.

Profilaktyka w przypadku omawianej choroby polega na właściwym leczeniu cukrzycy oraz schorzeń naczyń krwionośnych. Profilaktyka obejmuje również wykonywanie regularnych badań okulistycznych. Okresowe kontrolne badania powinny być wykonywane zwłaszcza przez osoby, które są narażone na odwarstwienie siatkówki.

Leczenie operacyjne umożliwia przywrócenie ostrości wzroku wyłącznie we wczesnych fazach rozwoju choroby. W przypadku rozpoczęcia terapii zbyt późno, dochodzi do znacznego zmniejszenia ostrości wzroku. Odwarstwienie siatkówki oka obejmuje wówczas także plamkę, która jest odpowiedzialna za odpowiednią ostrość wzroku.

Stąd też, w razie pojawienia się niepokojących zmian, np. spadku ostrości wzroku, należy jak najszybciej udać się do okulisty, który przeprowadzi diagnozę i rozpocznie odpowiednie leczenie. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.