Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Opryszczka (łac. herpes simplex) jest małym i bolesnym pęcherzykiem, który pojawia się wokół ust, albo nosa.

Ladit 280x336

Może też pojawić się w innym miejscu twarzy, zazwyczaj występuje w grupie. Opryszczka wargowa jest powszechną i bardzo zaraźliwą chorobą. Opryszczka nie jest groźna, chyba że u noworodków. Przyczyną jej powstania jest zakażenie wirusem opryszczki typu 1.

Po początkowym ataku pozostaje o ny w układzie nerwowym. W wyniku działania zimnego wiatru, albo nadmiernego nasłonecznienia ujawnia się. Warto wiedzieć, że czynniki uaktywniające wirusa to także infekcje układu oddechowego, wyczerpanie, miesiączka, albo stres.

Opryszczka przenoszenie i zarażanie

Chory może zarażać wirusem przez dwa dni przed pojawieniem się pęcherzyków, aż do zagojenia się zmian skórnych. Wirus jest przenoszony poprzez bezpośredni kontakt. Jeśli pojawi się pęcherzyk w oku, może spowodować zapalenie spojówek, albo owrzodzenie rogówki. Groźnym powikłaniem opryszczki wargowej jest też zapalenie mózgu.
Opryszczka pochwy jest wywoływana przez wirusa przekazywanego podczas stosunków płciowych. Wtedy nosiciel przekazuje wirusa swojemu partnerowi. Umiejscawia się on przeważnie w okolicach narządów płciowych. Wywołuje ją wirus HSV typu 2.

Ladit 160x600

Może on wywoływać także opryszczkę u mężczyzn. Pojawia się na napletku, albo dotyczy żołędzi. Czasami można zaobserwować zmiany w cewce moczowej, które utrudniają, albo zupełnie uniemożliwiają oddawanie moczu. Opryszczka w ciąży jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. W ten sposób można zapobiec zakażeniu się wirusem przez noworodka.

Opryszczka u noworodków niesie za sobą takie konsekwencje, jak niegroźne zmiany pęcherzykowe, ciężkie zakażenia mózgu, wątroby, a także innych narządów. Wtedy istnieje zagrożenie życia.

Opryszczka jamy ustnej polega na tym, że w obrębie tej części ciała tworzą się pęcherzyki, które łatwo ulegają pęknięciu

Pozostawiają wówczas bardzo bolesne nadżerki. Ten sam wirus, który wywołuje opryszczkę, może doprowadzić do opryszczkowego zapalenia opon mózgowych i mózgu. Może ono towarzyszyć opryszczkowemu zakażeniu narządów płciowych.

Z reguły jest jednak wywoływane przez wirusa HSV typu 2, który jest odpowiedzialny za wywoływanie zmian w górnej części ciała. Schorzenie, o którym mowa jest bardzo groźna chorobą. Nieleczona kończy się śmiercią chorego. W końcowym etapie dochodzi do zaburzeń przytomności, co powoduje, że może rozwinąć się śpiączka.

Zdarzają się przypadki samoistnego wyleczenia, ale zwykle kończą się wystąpieniem trwałych schorzeń o podłożu neurologicznych, a także zaburzeniami psychicznymi. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.