Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Ospa prawdziwa (łac. Variola vera) jest chorobą zwaną także czarną ospą. Ospa prawdziwa należy do grona wirusowych chorób zakaźnych.

Ladit 280x336

Charakteryzuje się ostrym przebiegiem i jest wywoływana przez wirusa ospy prawdziwej, który występuje w dwóch odmianach, a dokładniej mówiąc w postaci variola minor oraz variola maior. Okres inkubacji wynosi około 7-17 dni. Obecnie zachorowania na ospę prawdziwą nie są notowane.

Ostatni przypadek odnotowano w 1978 r. W 1980 r. ospa prawdziwa została uznana za chorobę eradykowaną.

Warto wspomnieć co to ospa prawdziwa mała. Jest to typ choroby wywoływany przez odmianę wirusa zwaną variola minor. Należy jeszcze dodać, co to ospa prawdziwa wielka. Jest to najbardziej zaraźliwa postać choroby. Wywołuje ją wirus variola maior.

Różnicowanie zostało dokonane w oparciu o śmiertelność podczas epidemii. Współcześnie w celu różnicowania wykorzystuje się metody wirusologiczne. Warto wiedzieć, co to ospa prawdziwa krwotoczna. Jest to specyficzna odmiana ospy prawdziwej, która z reguły kończy się śmiercią chorego.

Ospa prawdziwa powikłania podczas tej choroby mogą być drastyczne!!!

 

Znacznie rzadszą odmianą jest ospowa plamica krwotoczna. W jej przypadku śmierć chorego następuje jeszcze przed pojawieniem się wysypki. Rezerwuarem wirusów powodujących ospę prawdziwą jest człowiek. Chory jest zdolny do zarażania innych od momentu pojawienia się gorączki.

Ladit 160x600

Do zakażenia dochodzi różnymi drogami, ale z reguły drogą kropelkową. Ryzyko zakażenia jest związane z bezpośrednim kontaktem ze zmianami na skórze chorego, rzeczami osobistymi osoby chorej i wydzieliną z pęcherzyków.

Wirusy ospy prawdziwej po zakażeniu przemieszczają się do okolicznych węzłów limfatycznych. Po około trzech lub czterech dniach zakażenie ulega rozszerzeniu na pozostałe węzły chłonne, szpik kostny i śledzionę. Po 9 dniach od chwili zakażenia na skórze pojawiają się pewne nieswoiste objawy, np. gorączka, uczucie osłabienia.

Wirusy powodują zakażenie komórek błon śluzowych oraz drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się w skórze. Wówczas obraz kliniczny ospy prawdziwej poszerza się o bóle głowy, wymioty i dreszcze.

Charakterystyczną cechą obrazu klinicznego ospy prawdziwej jest plamkowo-grudkowa wysypka, która może przechodzić w pęcherzykową na twarzy i na kończynach. Pęcherzyki zamieniają się w strupy po około 10 dniach. Strupy odpadają samoistnie pozostawiając blizny.

Powikłania w przypadku ospy prawdziwej są rzadkością. U osób, które nie były szczepione dochodzi do śmierci w drugim tygodniu od chwili zainfekowania. Szczepienie jest skuteczne, jeżeli zostanie wykonane najpóźniej przed pojawieniem się gorączki, a zatem już po zakażeniu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.