Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Osteomalacja jest chorobą nazywaną także rozmiękaniem kości oraz krzywicą dorosłych. Osteomalacja bywa określana jako niedostateczna mineralizacja kości.

Ladit 280x336

Należy do ciężkich chorób układu kostnego. Istotą choroby jest utrata wapnia i fosforu z tkanki kostnej będącymi podstawowymi elementami struktury kości. Utrata cennych minerałów prowadzi do osłabienia wytrzymałości tkanki kostnej.

Osteomalacja jest zaburzeniem podobnym do osteoporozy pod względem obrazu klinicznego.

Osteomalacja przyczyny ma związane z niedoborem witaminy D3. W przewodzie pokarmowym, a dokładniej mówiąc w jelitach występują zaburzenia wchłaniania jonów wapnia i fosforu. Prowadzi to do obniżenia poziomu wspomnianych pierwiastków w organizmie.

Skutki osteomalacji wiążą się ze zmniejszeniem gęstości mineralnej kości. Oznacza to, że są mniej odporne na urazy, np. na złamania. Osteomalacja przyczyny ma także związane z terapia przeciwpadaczkową. Leki przeciwpadaczkowe mogą spowodować rozwój osteomalacji.

Osteomalacja przyczyny może mieć związane także z niewłaściwym trybem życia i pewnymi schorzeniami.

 

Inne czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia choroby są związane z piciem alkoholu, małym nasłonecznieniem i marskością wątroby. W przebiegu osteomalacji występują krzywice, deformacja miednicy i kolan, określana jako szpotawość oraz kifotyzacja odcinka piersiowego kręgosłupa.

Ladit 160x600

Dla schorzenia charakterystyczne są także zaburzenia chodu. U osób cierpiących na osteomalację można zauważyć tzw. kaczy chód. Osoby chorujące na opisywaną chorobę szybko się męczą, co jest spowodowane osłabieniem mięśni.

Wspomniana wyżej kifotyzacja odcinka piersiowego jest określana mianem patologicznej kifozy. Jest to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietu. Potocznie jest określana garbem. Należy dodać, że u człowieka występuje łukowate wygięcie kręgosłupa o fizjologicznym charakterze, w odcinku piersiowym i krzyżowym.

Fizjologiczna kifoza umożliwia kręgosłupowi wytrzymanie dużych obciążeń oraz utrzymanie właściwej postawy ciała. Niewłaściwy tryb życia prowadzi do powiększania się lub zanikania fizjologicznej krzywizny.

Witamina D jest grupą steroidowych organicznych związków chemicznych, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Mają wielostronny wpływ na funkcjonowanie organizmu, lecz ich główną funkcją jest regulowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Dzięki witaminie D jest możliwe utrzymanie prawidłowej struktury i funkcji kośćca. Najważniejszą rolę pełnią dwie formy witaminy D, a mianowicie D2 i D3. Pierwsza jest zwana ergokalcyferolem, zaś druga cholekalcyferolem. Pełnią także rolę prohormonów.

Syntetyczne witaminy D są podstawą profilaktyki krzywicy i osteomalacji. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.