Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Ostra białaczka limfoblastyczna (łac. leucaemia lymphoblastica acuta) jest chorobą, w której dochodzi do rozrostu tkanki limfatycznej.

Ladit 280x336

Tkanka limfatyczna nacieka w różnych okolicach ciała. Węzły chłonne zostają powiększone, ale nie tkliwe. W przypadku, gdy występuje ostra białaczka limfoblastyczna jest chorobą,  w której liczba leukocytów może być prawidłowa, albo niższa lub wyższa od przewidywanej normy.

W rozmazie limfocyty obejmują 90-95%. Ostra białaczka limfoblastyczna współwystępuje z niedokrwistością i osłabieniem.

Jeżeli występuje ostra białaczka limfoblastyczna u dzieci i dorosłych może pojawić się skłonność do powstawania sińców oraz wybroczyn. Są to cechy typowe dla skazy krwotocznej, których wystąpienie jest skutkiem obniżenia liczby płytek krwi.

W przypadku, gdy występuje ostra białaczka limfoblastyczna u  dzieci i dorosłych może pojawić się gorączka, bóle brzucha i stawów. Ostra białaczka limfoblastyczna u dzieci i dorosłych może także współwystępować z powiększeniem wątroby i śledziony.

W przypadku, gdy występuje ostra białaczka limfoblastyczna, rokowania są zależne od zmian cytogenetycznych.

 

Złe rokowanie jest związane z takimi zmianami cytogenetycznymi, jak chromosom Philadelphia, złożony kariotyp, niska hipodiploidia i wysoka hiperdiploidia. Cytogenetyka jest dziedziną badań charakterystycznych i stosunkowo dużych zmian w chromosomach komórek nowotworowych.

Ladit 160x600

Mają coraz większe znaczenie w określeniu rokowania ALL. Chromosom Philadelphia został odkryty i przedstawiony w latach 60. Występuje w niemal wszystkich przewlekłych białaczkach szpikowych, a także w ostrych białaczkach limfoblastycznych i w ostrych białaczkach szpikowych.

Podstawową metodą terapii jest chemioterapia w ośrodku hematologicznymi. Zastosowanie cytostatyków przynosi bardzo dobre efekty. Leki cytostatyczne są substancjami naturalnymi i syntetycznymi stosowanymi w chemioterapii nowotworów.

Mają bardzo toksyczny wpływ na komórki nowotworowe, które cechują się szybkimi podziałami. Powodują jednocześnie uszkodzenia innych, szybko dzielących się zdrowych komórek, m.in. komórek włosów, szpiku kostnego i błony śluzowej.

Terapia w przypadku ostrej białaczki limfoblastycznej powoduje działania niepożądane w formie anemii, nudności, wymiotów i łysienia.

Cytostatyki charakteryzują się wąskim indeksem terapeutycznym. Należą do niebezpiecznych leków, dlatego stosuje się je dopiero wtedy, gdy zawodzi metoda chirurgiczna i radiologiczna.

Cytostatyki działają na zasadzie zaburzeń cyklu komórkowego  i powodują śmierć komórki. Podczas jednej chemioterapii wykorzystuje się kilka preparatów reprezentujących różne grupy cytostatyków. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.