Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Ostra niewydolność krążenia (łac. insufficientia circulatoria acuta) jest skutkiem nieprawidłowej pracy serca. Dysfunkcja może doprowadzić do stanu niedokrwienia narządów.

Ladit 280x336

W konsekwencji może dojść nawet do ich niewydolności, w tym między innymi do obrzęku płuc będącym stanem zagrażającym życiu pacjenta.

Ostra niewydolność krążenia jest stanem, w którym do narządów przedostaje się zbyt mało krwi zaopatrzonej w tlen.

Czasami przyczyny ostrej niewydolności krążenia nie mają związku z funkcjonowaniem narządu.

Wówczas można mówić o tym, że występuje ostra niewydolność krążenia pochodzenia obwodowego.

Jeżeli zaś przyczyny choroby leżą w nieprawidłowej pracy serca, to można mówić o ostrej niewydolności krążenia pochodzenia sercowego. Ostra niewydolność krążenia jest chorobą, która pojawia się nagle i szybko postępuje.

Najczęściej jej przyczyną jest choroba niedokrwienna serca i zawał serca. Powodują one uszkodzenie, albo utratę części mięśnia sercowego.

Nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do ostrej niewydolności krążenia.

Powoduje ono zwiększony opór naczyniowy.

Przyczyny ostrej niewydolności krążenia mogą być też związane z kardiomiopatiami oraz wrodzonymi bądź nabytymi wadami serca. Inne przyczyny to zażywanie leków, w tym preparatów antyarytmicznych lub cytotoksycznych.

Ladit 160x600

Należy dodać, że niektóre toksyny, między innymi alkohol i kokaina, przyczyniają się do rozwoju ostrej niewydolności serca.

Poza tym, można wymienić choroby ogólnoustrojowe zwiększające ryzyko rozwoju omawianego schorzenia.

Wśród nich można wymienić:

  • cukrzycę
  • niedoczynność tarczycy
  • nadczynność tarczycy
  • guz chromochłonny
  • przewlekłe choroby płuc
  • anemię
  • nowotwory serca

Niewłaściwa dieta również wpływa na niedobór witaminy B1.

Do niewydolności krążenia pochodzenia obwodowego dochodzi także w wyniku krwotoku, wstrząsu septycznego, albo odwodnienia.

Ostra niewydolność prawokomorowa charakteryzuje się nieco innym obrazem klinicznym niż ostra niewydolność lewokomorowa.

W pierwszym przypadku dochodzi do powstania obrzęków, poszerzenia żył szyjnych, nykturii i dolegliwości związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Z kolei niewydolność lewokomorowa ma związek z niedokrwieniem mięśni i szybkim męczeniem się, dusznościami oraz sinicą, która jest skutkiem niewystarczającej ilości tlenu we krwi.

Należy dodać, że ostra niewydolność krążenia jest stanem zagrażającym życiu. Może ona doprowadzić do tzw. wstrząsu polegającego na nagłym niedokrwieniu narządów, w tym serca, nerek i mózgu.

Ma to związek z wysokim ryzykiem nagłej śmierci. Poza tym, ostra niewydolność krążenia może spowodować obrzęk płuc. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.