Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek (łac. pyelonephiritis acuta) ? ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek jest jedną z najcięższych chorób występujących w obrębie układu moczowego.

Ladit 280x336

Odmiedniczkowe zapalenie nerek o ostrym przebiegu rozwija się w wyniku infekcji bakteriami E.coli lub innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi należącymi do tej grupy.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek jest często porównywane z przewlekłą postacią tej choroby.

Podstawową różnicą jest to, że przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek przebiega skąpoobjawowo bądź bezobjawowo.

Z kolei ostra postać odmiedniczkowego zapalenia nerek manifestuje się uciążliwymi objawami o stosunkowo dużym nasileniu.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek może przekształcić się w przewlekłą postać choroby.

Schorzenie, o którym mowa może doprowadzić do przewlekłej niewydolności nerek.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek nie wymaga specjalnego sposobu odżywiania.

Niemniej pacjent powinien wzbogacić dietę w sok żurawinowy. Nie wolno lekceważyć zaleceń lekarza. Chory powinien też ograniczyć aktywność fizyczną.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek o ostrym przebiegu może występować w towarzystwie leukocyturii. Wspomniany stan polega na obecności leukocytów w moczu. W fizjologicznych warunkach leukocyty zostają wydalone z moczem.

Ladit 160x600

Przyjęto, że w dobowym moczu liczba wydalonych leukocytów powinna wynosić poniżej 3 000 000. Jeżeli przekracza ona tę wartość można stwierdzić wystąpienie leukocyturii. Leukocyturia, której towarzyszy zmiana zabarwienia, zmiana zapachu moczu i jego zmętnienie nosi nazwę ropomoczu.

Patologiczny stan wskazuje na to, że do szło do zakażenia dróg moczowych. Poziom leukocytów w moczu można określić poprzez zastosowanie szybkich testów paskowych. Należy zamoczyć pasek diagnostyczny w materiale poddanym badaniu.

Jeżeli liczba leukocytów będzie zbyt wysoka zmieni się jego barwa. Pasek diagnostyczny działa na zasadzie wykrywania esteraz granulocytów, w tym m.in. leukocytów. Metoda została obarczona dość dużą ilością fałszywie dodatnich lub fałszywie ujemnych wyników.

Białkomocz jest patologicznym stanem polegającym na występowaniu białka w moczu.

Białkomocz fizjologiczny występuje w przypadku dużego wysiłku fizycznego. Wówczas utrata białka wraz z moczem jest mniejsza niż 250 mg.

Patologiczny białkomocz występuje natomiast wtedy, gdy dobowa utrata białka wraz z moczem wynosi więcej niż 500 mg.

Należy dodać, że wystąpienie patologicznego białkomoczu z reguły świadczy o poważnych chorobach nerek, w tym m.in. o zapaleniu kłębuszków nerkowych oraz omawianego ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.