Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy ostrego zapalenia trzustki są związane z toczącym się w organizmie procesem zapalnym oraz z działaniem enzymów trzustkowych, które dostają się do krwioobiegu. Objawy ostrego zapalenia trzustki są związane głównie z bardzo silnymi bólami, które promieniują z środkowej i górnej części brzucha.

Ladit 280x336

Mogą mieć charakter bólów opasujących. Dolegliwości są na tyle silne, że nie ustępują nawet po zażyciu przez chorego środków przeciwbólowych. Kolejne objawy ostrego zapalenia trzustki są związane ze skąpymi wymiotami, które nie przynoszą ulgi.

Chory odczuwa odruchy wymiotne i nudności utrzymujące się przez długi czas. Prowadzą one do osłabienia organizmu i mogą doprowadzić do odwodnienia. Wzdęcie brzucha to kolejny symptom, jakim objawia się ostre zapalenie trzustki.

Objawy choroby mogą się także wiązać z zatrzymaniem gazów i stolca. Silna gorączka, której mogą towarzyszyć dreszcze jest kolejnym symptomem schorzenia, takiego jak ostre zapalenie trzustki. Objawy obejmują również bóle mięśniowe.

Ostre zapalenie trzustki objawy ma także związane ze spadkiem ciśnienia krwi oraz wstrząsem hipowolemicznym, jeżeli występuje ciężka postać schorzenia. Mogą jej towarzyszyć także ostra niewydolność nerek i zaburzenia funkcjonowania wątroby.

Ladit 160x600

Nieleczone ostre zapalenie trzustki prowadzi do zgonu.

 

Należy jeszcze wspomnieć o dwóch bardzo charakterystycznych symptomów wspomnianego schorzenia, a mianowicie o objawie Cullena i objawie Greya Turnera. Objaw Cullena jest symptomem opisanym w 1918 roku przez T. S. Cullena. Dotyczy brunatno - sinych plam, które pojawiają się w okolicy pępka są one ogniskami martwicy podskórnej tkanki tłuszczowej.

Jeżeli występuje w przebiegu ostrego zapalenia trzustki, rokowania są niepomyślne. Objaw Greya Turnera jest również rokowniczo niekorzystny oraz należy do rzadkich objawów ostrego zapalenia trzustki. Został opisany w 1919 roku przez G.G. Turnera. Ma postać brunatno - sinych plam pojawiających się w okolicy lędźwiowej.

Podobnie jak w przypadku objawu Cullena, zmiany są sygnałem, że doszło do podskórnej martwicy tkanki tłuszczowej. W związku z tym, że choroba, o której mowa wyżej dotyczy trzustki, należy pokrótce przedstawić funkcję i budowę tego narządu. Trzustka należy do grona gruczołów trawiennych i dokrewnych ludzkiego organizmu.

Jej budowa składa się z trzech części, a mianowicie z głowy, trzonu i ogona. Funkcja dokrewna trzustki polega na wytwarzaniu hormonów glukagonu i insuliny przez wyspy trzustkowe. Z kolei funkcja zewnątrzwydzielnicza trzustki jest związana z wytwarzaniem soku trzustkowego. Sok trzustkowy uchodzi przez przewód do dwunastnicy.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • objaw cullena

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.