Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Ostre zapalenie trzustki (łac. pancreatitis acuta) jest chorobą trzustki charakteryzującą się gwałtownym przebiegiem. Ostre zapalenie trzustki najczęściej jest powodowane nadużywaniem alkoholu.

Ladit 280x336

Połowa przypadków zachorowań posiada taką etiologię. Poza tym, choroba, jaką jest ostre zapalenie trzustki, przyczyny może mieć związane z kamicą żółciową. Ostre zapalenie trzustki w 20% przypadków jest spowodowane urazem. W przypadku schorzenia, takiego jak ostre zapalenie trzustki, rokowania są zależne od stopnia ciężkości.

Stopień ciężkości choroby jest określany według specjalnych skal. Można wyróżnić kryteria Ransona, skalę APACHE II oraz Skalę Glasgow. W przebiegu schorzenia, którym jest ostre zapalenie trzustki, dieta odgrywa bardzo dużą rolę.

Dawniej u osób chorych na ostre zapalenie trzustki dieta polegała na długotrwałej głodówce, która miała na celu odciążenie trzustki. W dzisiejszych czasach nieco inaczej wygląda żywienie osoby cierpiącej na ostre zapalenie trzustki.

Dieta polega na krótkiej głodówce, a następnie włączeniu odżywiania doustnego lub dojelitowego. Krótka głodówka pozwala zahamować wydzielanie soku trzustkowego przez trzustkę. Chorobie, o której mowa towarzyszy stan hiperkatabolizmu, polegający na gwałtownym zużywaniu zapasów białka i tłuszczów oraz spadkiem wagi chorej osoby.

Ladit 160x600

Po kilkudniowej głodówce połączonej z obserwacją, lekarz podejmuje decyzję o włączeniu odżywiania.

 

Całkowite odżywianie dojelitowe stosuje się w wyjątkowo ciężkich przypadkach. Polega na zastosowaniu sondy dojelitowej. Jeśli osoba chorująca na ostre zapalenie trzustki źle toleruje odżywianie dojelitowe, lekarz podejmuje decyzję o wdrożeniu żywienia pozajelitowego, zwanego także parenteralnym żywieniem dożylnym.

Dieta zapewnia choremu pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze, a także dostarcza organizmowi odpowiednią ilość kalorii.

Trzustka jest gruczołem trawiennym i dokrewnym charakteryzującym się budową zrazikową. Składa się z głowy, trzonu i ogona. Głowa jest objęta pętlą dwunastnicy. Ogon zaś odchodzi w kierunku śledziony i lewej nerki. Trzustka znajduje się w przestrzeni pozaotrzewnowej.

Przewód trzustkowy uchodzi do dwunastnicy łącznie z żółciowym. Dokrewna część trzustki to wyspy trzustkowe, których zadaniem jest wytwarzanie takich hormonów, jak insulina i glukagon. Z kolei zewnątrzwydzielnicza część trzustki wytwarza sok trzustkowy zawierający liczne enzymy proteolityczne, w tym między innymi trypsynę, erepsynę i chymotrypsynę.

Sok trzustkowy zawiera również lipazę oraz karbohydrazy, których zadaniem jest rozkładanie cukrów.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • skala Apache

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.