Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Otępienie starcze (łac. dementia) jest typem zaburzenia funkcji poznawczych, w tym głównie pamięci. Otępienie starcze nie jest objawem starości, lecz zaburzeniem, które wymaga leczenia.

Ladit 280x336

Terapia nie umożliwia całkowitego powrotu do zdrowia, ale hamuje rozwój zaburzeń.

Otępienie starcze może być wywołane przez chorobę neurodegeneracyjną, na przykład przez chorobę Alzheimera. Najczęściej dotyka osoby po 65. roku życia.

Otępienie starcze jest w większości przypadków wywoływane przez chorobę Alzheimera. Towarzyszą temu zaburzenia osobowości i zachowania oraz nagłe zmiany nastroju.

Otępienie starcze pochodzenia naczyniowego może łączyć się z chorobą Alzheimera, ale także z ciałami Lewy?ego.

Jakie wyróżniamy rodzaje otępienia starczego?

Otępienie z ciałami Lewy?ego jest chorobą neurodegeneracyjną, która obrazem klinicznym bardzo przypomina chorobę Alzheimera. Towarzyszą jej zaburzenia ruchowe, funkcji poznawczych i pamięci oraz nadwrażliwość na leki neuroleptyczne.

Zespół Picka jest otępieniem czołowo-skroniowym, które powoduje zaburzenia zachowania w sferze religijnej i seksualnej oraz związane ze zbieractwem. Choroba Parkinsona w zaawansowanym stadium może wywołać otępienie starcze. Otępienie starcze jest sygnalizowane przez problemy z pamięcią krótkotrwałą, zapominaniem imion i nazwisk, problemy z komunikacją i uzależnieniem od pomocy innych osób przy codziennych czynnościach.

Ladit 160x600

Otępienie starcze znacznie częściej występuje wśród kobiet niż wśród mężczyzn.

Osoby ze średnim i podstawowym wykształceniem są bardziej narażone na zachorowanie. Schorzenie zwykle atakuje osoby, które są osamotnione i stronią od kontaktów z innymi ludźmi. Może towarzyszyć mu depresja.

Osoba cierpiąca na problemy z pamięcią powinna zgłosić się do neurologa lub geriatry. W niektórych przypadkach potrzebna jest również konsultacja psychiatryczna. Diagnoza otępienia starczego jest oparta na dokładnym wywiadzie oraz wykluczeniu zaburzeń, które dają podobne symptomy.

W jaki sposób rozpoznać otępienie starcze?

Rozpoznanie powinno być stawiane w oparciu o tomografię komputerową wykluczającą guzy i tętniaki mózgu, badanie krwi w kierunku anemii, a także badanie w kierunku zaburzeń tarczycowych i niewydolności wątroby.

Należy wykonać jądrowy rezonans magnetyczny i pozytonową tomografię emisyjną.

Nie można cofnąć rozwoju otępienia, ale jest możliwe jego spowolnienie. Obecnie stosuje się inhibitory cholinesterazy o udowodnionym działaniu. Nie stosuje się natomiast witamin i leków bez recepty, ponieważ ich skuteczność nie została jednoznacznie potwierdzona badaniami klinicznymi. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.