Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Otoskleroza (łac. otosclerosis) jest chorobą kosteczek ucha środkowego prowadzącą do utraty słuchu. Otoskleroza najczęściej dotyka kobiety w wieku 15-30 lat oraz występuje rodzinnie.

Ladit 280x336

Otoskleroza może ulec pogłębieniu podczas ciąży.

Otoskleroza ucha polega na tym, że dochodzi do rozwoju ognisk nieprawidłowych kostnej tkanki w okolicy kosteczek ucha środkowego.

Otoskleroza ucha powoduje niedosłuch o przewodzeniowym charakterze powstający przede wszystkim w rezultacie zrośnięcia podstawy strzemiączka z otworem okienka owalnego, przy jednoczesnym zarośnięciu okienka okrągłego.

Otoskleroza ucha powoduje zatem zahamowanie przenoszenia bodźców dźwiękowych do ucha wewnętrznego. Osoba cierpiąca na otosklerozę może także cierpieć na zawroty głowy i szum w uszach. W przypadku, gdy występuje otoskleroza, operacja jest jednym ze sposobów leczenia. Wykorzystuje się zabiegi, jakimi są stapedektomia i stapedotomia.

Otoskleroza jest związana z okienkiem okrągłym, owalnym i strzemiączkiem.

 

Okienko okrągłe zwane okienkiem ślimaka jest błoniastym okienkiem łączącym ucho środkowe wypełnione powietrzem z uchem wewnętrznym. Jest zamknięte przez wtórną błonę bębenkową. Znajduje się obok owalnego okienka. Drgania błony bębenkowej przenoszone przez kosteczki słuchowe na podstawę strzemiączka powodują wpuklanie okienka owalnego i przemieszczenie płynów ślimaka. Są adekwatnym bodźcem dla zewnętrznych komórek Deitersa narządu Cortiego.

Ladit 160x600

Okienko owalne zwane okienkiem przedsionka jest strukturą pokrytą błoną, która bezpośrednio styka się ze strzemiączkiem.

Okienko owalne prowadzi do przedsionka z ucha środkowego ułatwiając przeniesienie drgań do wnętrza ślimaka. Dzięki niemu drgania mogą być przeniesione do schodów przedsionka, a zatem do zewnętrznej komory ślimaka.

Strzemiączko należy natomiast do kosteczek słuchowych, wraz z którymi przenosi drgania błony bębenkowej do ucha wewnętrznego. Strzemiączko stanowi najmniejszą kość ciała ludzkiego. Posiada długość zaledwie 3 mm. Strzemiączko składa się z dwóch części, a mianowicie z suprastruktury i infrastruktury.

Pierwsza obejmuje główkę i odnogi, zaś druga płytkę strzemiączka, zwaną także podstawą.

Diagnostyka otosklerozy jest oparta na przeprowadzeniu otoskopii, która wykrywa objaw Schwartzego, audiometrii impedancyjnej badającej podatność błony bębenkowej na odruch z mięśnia strzemiączkowego, albo patologiczną próbę Gelle. Można wykorzystać także audiometrię tonalną. W diagnostyce nie stosuje się tomografii komputerowej, ani rezonansu magnetycznego, niemniej niekiedy pozwalają na uwidocznienie ognisk otosklerotycznych. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.