Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie otyłości opiera się na stosowaniu odpowiedniej diety. Należy zmniejszyć kaloryczność posiłków oraz ograniczyć spożycie tłuszczu i cukrów prostych.

Ladit 280x336

Należy spożywać jak najwięcej owoców i warzyw oraz unikać alkoholu. U osób, u których została zdiagnozowana otyłość leczenie opiera się na osiągnięciu deficytu energetycznego. Energia dostarczana w diecie powinna być niższa niż wydatkowana przez organizm.

Potrzeba szybkiego odchudzania zachodzi bardzo rzadko. Duży deficyt energetyczny jest wskazany tylko wtedy, gdy otyłość jest zagrożeniem dla życia, albo gdy trzeba przygotować pacjenta do operacji. W pozostałych przypadkach optymalne tempo chudnięcia wynosi około 1 kilograma tygodniowo.
Leczenie otyłości wymaga wzmożonej aktywności fizycznej. Jest obok diety podstawowym elementem kuracji odchudzającej. Ułatwia ona utratę energii oraz wyrównuje współistniejące zaburzenia metaboliczne.

U osób, u  których zdiagnozowano otyłość leczenie powinno uwzględnić także ruch.  Aktywność fizyczna zapobiega obniżeniu podstawowej przemian materii po odchudzaniu i efektowi jo -jo. Rodzaj ćwiczeń musi być dostosowany do rozkład dnia odchudzającej się osoby, a także do jej możliwości.

Farmakologiczne leczenie otyłości polega na tym, że dieta i ruch są połączone z zażywaniem środków farmakologicznych. Współcześnie stosuje się xenical. jest to lek hamujący wchłanianie tłuszczu w przewodzie pokarmowym. Hamuje lipazę trzustkową powodując rozkład tłuszczów przyjętych z pokarmem.

Ladit 160x600

Działa tylko w układzie pokarmowym. Blokuje enzymy trawienne, dlatego tłuszcze spożywane z pokarmami zostają wydalone. Warto wiedzieć, że jest on pierwszym lekiem o udowodnionym działaniu, wykorzystywanym w leczeniu otyłości.

Jeżeli mimo diety i wysiłku fizycznego pacjent nadal cierpi na otyłość leczenie powinno przebiegać z uwzględnieniem sibutraminy

Nasila uczucie sytości oraz termogenezę. Przyspiesza tempo użytkowania zapasów energii znajdujących się w tkance tłuszczowej. Sibutramina jest organicznym związkiem chemicznym stosowanym jako lek anorektyczny, czyli hamujący łaknienie. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego dopaminy, serotoniny i noradrenaliny.

Sibutramina, podobnie jak jej metabolity nie wykazuje działania przeciwhistaminowego. Podana doustnie szybko się wchłania. Należy zażyć ją przed posiłkiem, ponieważ równoczesne spożywanie posiłku zwalnia wchłanianie.

Sibutramina jest dostępna w postaci chlorowodorku sibutraminy i została wprowadzona do lecznictwa w 1997 roku. Powoli wypiera starsze leki anorektyczne wykazujące wiele działań niepożądanych. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.