Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Schorzenie, takie jak otyłość objawy ma związane z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa jest tkanką zwierzęcą należącą do tkanki łącznej.

Ladit 280x336

Znajduje się głównie w warstwie podskórnej. Składają się na nią głównie komórki tłuszczowe, zwane adipocytami. Przyczyną otyłości jest nadmierna ilość tkanki tłuszczowej białej, zwanej też żółtą. Składa się z komórek zawierających jedną, lecz dużą kroplę tłuszczu.

Do otyłości nie przyczynia się natomiast brunatna tkanka tłuszczowa. Jest charakterystyczna dla ssaków i maleje wraz z rozwojem organizmu. Odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Tkanka tłuszczowa pełni przede wszystkim funkcję magazynującą, termoizolacyjną, metaboliczną i immunomodulującą.

Funkcja magazynująca tkanki tłuszczowej polega na tym, że w sytuacji, gdy organizmowi przez określony czas dostarcza się nadwyżkę substancji odżywczych, jest ona syntetyzowana przez jej komórki. Komórki tkanki tłuszczowej wydzielają nawet kilkadziesiąt różnych cząsteczek czynnych biologicznie oraz wykazujących działanie plejotropowe.

Inne objawy otyłości to potliwość

Nadmierna potliwość jest stanem, w którym dochodzi do nadmiernej produkcji potu. Nie ma fizjologicznych norm ilości wydalanego potu. Zazwyczaj rozpoznanie choroby opiera się na subiektywnym odczuciu człowieka. Nadmierna potliwość jest niezwykle uciążliwa.

Ladit 160x600

Stwarza defekty natury kosmetycznej. Bardzo często wiąże się z bardziej rozległym i poważnym stanem chorobowym, między innymi z nadczynnością tarczycy, albo opisywaną już otyłością. Poza tym objawy otyłości obejmują również złą tolerancję wysiłku fizycznego.
Jeżeli u osób w starszym wieku pojawia się otyłość objawy wiążą się z bólami stawów. Otyłość objawy ma też związane z chorobami sercowo - naczyniowymi. Objawy otyłości mogą być związane z cukrzycą. Cukrzyca jest grupą chorób metabolicznych i charakteryzuje się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi.

Przewlekła hiperglikemia jest związana z uszkodzeniem, niewydolnością różnych narządów i zaburzeniami ich czynności. Otyłości towarzyszy cukrzyca typu 2, która polega na zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę. Cukrzyca typu drugiego jest też określana insulinoniezależną.

Współwystępowanie tych dwóch chorób jest związane z tym, że nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzusznej wywołuje oporność na insulinę. Cukrzyca typu drugiego może też towarzyszyć innym zaburzeniom metabolicznym. W tym przypadku oprócz diety i ćwiczeń fizycznych stosuje się także insulinoterapię. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.