Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Otyłość (łac. obesitas) jest patologicznym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie. Przekracza jego fizjologiczne potrzeby oraz możliwości adaptacyjne, dlatego prowadzi do bardzo niekorzystnych skutków dla zdrowia.

Ladit 280x336

Otyłość to stan, w którym tkanka tłuszczowa obejmuje więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Tkanka tłuszczowa jest tkanka łączną zlokalizowana głównie w warstwie podskórnej. Składają się na nią głównie komórki tłuszczowe zwane adipocytami, a także makrofagi, fibroblasty, preadipocyty i komórki zrębowe naczyń.

Tkanka tłuszczowa biała, nazywana też żółtą charakteryzuje się tym, że składa się z komórek zawierających jedną kroplę tłuszczu otoczoną cienką warstwą cytoplazmy. Główną funkcją tkanki jest magazynowanie tłuszczu oraz wytwarzanie tłuszczów i ich rozkładanie. Tkanka tłuszczowa brunatna jest charakterystyczna dla ssaków.

Występuje niemal u wszystkich noworodków. Występuje w dużych ilościach i pozostaje przez całe życie. Znajduje się między łopatkami, w okolicy śródpiersia, szyi, dużych tętnic i nerek. Jej funkcją jest przede wszystkim wytwarzanie ciepła.

Ladit 160x600

Zagrożeniem dla zdrowia jest nie tylko otyłość

Nadwaga również powoduje wzrost ryzyka zachorowania na niektóre choroby. Otyłość zwiększa ryzyko zapadalności na choroby układu krążenia, cukrzycę typu 2, a także obturacyjny bezdech senny. Otyłość może też przyczyniać się to zachorowania na niektóre typy nowotworów, zapalenie kości i stawów. Podobnie jak otyłość, nadwaga wiąże się  z nadmierną masą ciała, powyżej masy optymalnej. Stanowi, takiemu jak otyłość nadwaga przeważnie towarzyszy.

Często pojęcia te są stosowane zamiennie, niemniej w medycznej terminologii otyłość wiąże się z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej, a nadwaga jest kwalifikowana na podstawie kryterium masy ciała.
Jeśli chodzi o otyłość przyczyny wiążą się zwykle z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Najczęstszą przyczyna powstania nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej jest przejadanie się i brak aktywności fizycznej. Na powstanie otyłości mogą wpływać czynniki genetyczne, ale mają one znaczenie drugorzędne.

Nieco większy wpływ mają czynniki farmakologiczne. Leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe i neuroleptyczne mogą prowadzić do zwiększenia masy ciała. Otyłość olbrzymia w dzisiejszych czasach staje się poważnym problemem. U niektórych osób występują mutacje jednogenowe prowadzące do rozwoju otyłości olbrzymiej. W większości przypadków zachorowań winny jest jednak niezdrowy tryb życia, w tym zbyt duża kaloryczność posiłków i brak ruchu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.