Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Owrzodzenie rogówki (łac. ulcus corneae) jest ubytkiem w tkance rogówki objętej zmianami chorobowymi.

Ladit 280x336

Owrzodzenie rogówki zostaje zapoczątkowany naciekiem spowodowanym działaniem drobnoustrojów, albo innego czynnika uszkadzającego.

Można wyróżnić kilka postaci choroby, w tym: pełzające owrzodzenie rogówki oka, nieżytowe owrzodzenie rogówki oka, owrzodzenie rogówki powstałe w powierzchownych schorzeniach

Rogówka jest wypukłą zewnętrzną warstwą gałki ocznej znajdującą się w jej przedniej części.

Za rogówką jest usytuowana ciecz wodnista, za nią zaś soczewka. Rogówka jest pozbawiona naczyń krwionośnych.

Upośledzałyby one jej przeziemność. Substancje odżywcze są przenoszone w procesie dyfuzji, a zatem przez łzy i ciecz wodnistą gałki ocznej.

Rogówka odżywia się również dzięki neutrotrofinom.

Owrzodzenie rogówki oka jest naruszeniem jej struktury.

Budowa rogówki obejmuje pięć elementów:

  • nabłonek przedni
  • blaszka graniczna przednia
  • istota właściwa
  • blaszka graniczna tylna
  • nabłonek tylny

Nabłonek przedni jest cienką warstwą wielowarstwowego nabłonka nawilżanego przez łzy.

Jego komórki bardzo szybko się regenerują i dzielą. Blaszka graniczna przednia jest zwana błoną Bowmana. Element budowy rogówki jest złożony z włókien kolagenu, które są nieregularnie rozmieszczone. Blaszka graniczna tylna zwana także błoną Descemeta ma zdolność do odkształcania się. Blaszka graniczna tylna jest dość odporna na urazy mechaniczne oraz ulega regeneracji.

Ladit 160x600

Za pośrednictwem rogówki do wnętrza organizmu mogą wnikać różnorodne substancje chemiczne podawane w formie kropli do worka spojówkowego.

W przebiegu owrzodzenia rogówki dochodzi do nacieku. W medycynie jest on także nazywany infiltracją. Polega ono na wniknięciu bądź gromadzeniu się nieprawidłowych komórek w struktury sąsiadujących tkanek. Naciek może mieć charakter nowotworowy lub zapalny.

W przypadku owrzodzenia rogówki oka można mówić o wystąpieniu nacieku zapalnego.

Naciek nowotworowy charakteryzuje się tym, że guz nowotworowy rozprzestrzenia się do sąsiadujących tkanek. Z kolei naciek zapalny charakteryzuje się tym, że komórki zapalne rozprzestrzeniają się w obrębie tkanki zdrowej bądź uszkodzonej.

Owrzodzenie rogówki oka może rozwinąć się na podłożu jaglicy.

Choroba występuje też pod nazwą przewlekłego pęcherzykowego zapalenia rogówki i egipskiego zapalenia spojówek. Schorzenie jest wywołane przez drobnoustroje. Jaglica jest według Światowej Organizacji Zdrowia najczęstszą przyczyną ślepoty w rozwiniętych krajach.

Choroba początkowo objawia się wrażeniem ciała obcego pod powieką, łzawieniem i wrażliwością na światło. Następnie dochodzi do czterech etapów rozwoju schorzenia. W pierwszym okresie tworzą się grudki jaglicze zbudowane z plazmocytów i limfocytów.

Następnie dochodzi do przerostu brodawkowatego spojówek oraz tworzenia się łuski jagliczej.

W trzeciej fazie występuje bliznowacenie powyższych zmian. Późnymi następstwami nieleczenia jaglicy są bielmo i podwinięcie powiek. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.