Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie owsicy wymaga zastosowania farmakoterapii. Obecnie wykorzystuje się takie leki, jak mebendazol, albendazol lub pyrantel.

Ladit 280x336

Kuracja albendazolem i mebendazolem polega na podaniu pacjentowi jednorazowej dawki leku. Terapia powinna zostać powtórzona po miesiącu. Farmakoterapia oparta na mebendazolu wymaga podania pacjentowi jednorazowej dawki preparatu.

Powinna zostać powtórzona po upływie dwóch tygodni. Leczenie owsicy nie sprawia problemów, niemniej choroba może nawrócić. Podstawową metodą profilaktyki jest przestrzeganie higieny intymnej i osobistej.

Leczenie owsicy powinno zostać rozpoczęte po stwierdzeniu obecności jaj pasożyta w kale. W ciężkich przypadkach w badanym materiale znajdują się samice pasożyta. Najczęściej, gdy jest podejrzewana owsica leczenie zostaje poprzedzone wykonaniem testu taśmy celofanowej.

Leczenie owsicy musi być poparte badaniami

Badanie polega na dotknięciu lepką stroną taśmy celofanowej okolic odbytu, co prowadzi do przywarcia do niej jaj. Próbki powinny zostać zebrane przed poranną toaletą. Test jest ujemny tylko wtedy, gdy otrzyma się kolejno około 3-4 wyniki ujemne.

Gdy zostanie zdiagnozowana owsica leczenie powinno zostać podjęte jak najwcześniej. Choroba może doprowadzić do powikłań, które są groźne dla zdrowia. Zapalenie wyrostka robaczkowego i przewlekłe zapalenie jelita grubego występują rzadko.

Ladit 160x600

Owsiki mogą doprowadzić do zakażeń ektopicznych i zasiedlić nietypowe miejsca przewodu pokarmowego. Bardzo często jest zasiedlany wyrostek robaczkowy. Istnieje też ryzyko przedostania się robaków do dróg układu moczowego i płciowego.

Niedokrwistość jest częstym schorzeniem powodowanym przez pasożytniczą chorobę, jaką jest owsica.

Leczenie wymaga wówczas zastosowania dodatkowych preparatów, które wspomogą produkcję czerwonych krwinek.
Mebendazol jest lekiem przeciwrobaczym wykorzystywanym w leczeniu chorób pasożytniczych spowodowanych obleńcami i niektórymi płazińcami. Mebendazol prowadzi do porażenia pasożytów. Blokuje transport glukozy i innych substancji do ich komórek.

W jaki sposób lek działa na owsiki?

Lek działa też jak trucizna wrzeciona podziałowego prowadząc do uszkodzenia chromosomów pasożyta.

Wskazaniem do stosowania leku jest owsica, włosogłówczyca, zakażenie tęgoryjcem, glistnica i włośnica. Zalecane dawki są minimalne, co wpływa na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Najczęściej przybierają one postać podrażnienia przewodu pokarmowego. Mebendazol nie może być stosowany w leczeniu kobiet będących w pierwszym trymestrze ciąży. W trakcie kuracji lekiem nie wolno spożywać alkoholu, ani dużej ilości tłustych potraw. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.