Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy owsicy w około 30% przypadkach mają charakter subkliniczny, czyli w ogóle się nie ujawniają. Najczęściej objawy owsicy są związane ze świądem odbytu i utratą łaknienia. Występuje nerwowość, niepokój i podniecenie.

Ladit 280x336

Może występować także niedokrwistość. Nerwowość jest spowodowana drażnieniem zakończeń nerwowych przez produkty metaboliczne owsików.

Objawy owsicy obejmują dolegliwości bólowe, które są rezultatem wtórnego zakażenia bakteryjnego i martwicy śluzówki, która odsłania jej nerwowe zakończenia.

Na skórze okołoodbytniczej i krocza występują szaro-białe twory. Są to samice owsika ludzkiego składające jaja. W przebiegu owsicy może dojść do do zakażeń ektopicznych, które są wynikiem rozprzestrzenienia się pasożytów do nietypowych miejsc przewodu pokarmowego.

Bardzo często jest zasiedlany wyrostek robaczkowy, nieco rzadziej drogi moczowo-płciowe. Powikłania owsicy są związane z przewlekłym zapaleniem jelita grubego i zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Owsica może być rozpoznana poprzez badanie kału na obecność jaj. W ciężkich przypadkach wykonuje się test na obecność samic pasożyta. Należy zebrać próbki rano, przed poranną toaletą. Test jest ujemny, jeżeli otrzyma się kolejno 3-4 wyniki ujemne. Owsica objawy ma związane ze świądem w okolicach odbytu, który potęguje się wieczorem. Występuje miejscowe zaczerwienienie, a także problemy ze snem i bezsenność.

Ladit 160x600

Czy owsica może powodować ból głowy?

Owsica objawy ma także związane z występowaniem bólu głowy, permanentnego osłabienia, brakiem apetytu oraz występowaniem nudności i bólu brzucha.

Jeżeli owsiki przenikną do sromu i pochwy, owsica objawy ma związane ze zmianami zapalnymi dróg rodnych. Dodatkowo, występują wypryski w okolicy odbytu i zaburzenia snu oraz podkrążone oczy.

Swędzenie w okolicy odbytu jest skutkiem nagromadzenia się dużej ilości owsików w jelitach.

Objawy owsików to głównie świąd!

Świąd jest bardzo uciążliwy, dlatego zakażona osoba cały czas się drapie.

W efekcie tego dochodzi do powstania ranek w okolicy odbytu. Stan skóry ulega znacznemu pogorszeniu. Powstają ropne zapalenia skóry, a u większości osób zakażonych owsicą dochodzi do powstania jelitowych zaburzeń.

Konsekwencją jest rozwój zapalenia wyrostka.

Osoby cierpiące na owsicę mogą cierpieć na zawroty głowy i zmagać się ze skutkami bezsenności. Odczuwają także zmęczenie psychiczne i fizyczne. Do zarażenia się owsicą dochodzi w wyniku niewłaściwej higieny osobistej i braku prawidłowych higienicznych nawyków.

Ssanie palców, niemycie rąk i obgryzanie paznokci sprzyjają przenoszeniu owsików. Ich jaja mogą przetrwać nawet do kilku tygodni, zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których panuje stała temperatura Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.