Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Pęknięcie krocza jest uszkodzeniem powstałym podczas porodu naturalnego. Komplikacje pojawiają się w sytuacji, gdy główka dziecka przeciska się przez kanał wejścia do pochwy i odbyt rozciąga się do granic możliwości.

Ladit 280x336

Uszkodzenie pojawia się z powodu budowy tkanki tworzącej szyjkę macicy oraz pochwę. Są one bardzo delikatne.

Pęknięcie krocza znacząco wydłuża oręż rekonwalescencji. Towarzyszą mu dotkliwy ból i szereg innych dolegliwości. Pęknięcie krocza może być mało bolesne i niewielkie. Zdarzają się też bardziej bolesne przypadki. W zależności od głębokości urazu wyróżnia się kilka stopni pęknięcia krocza.

Gdy już dojdzie do pęknięcia krocza

W przypadku urazu, jakim jest pęknięcie krocza stopnie są określane przez lekarza. Najczęściej występują pęknięcie krocza stopnie I i II. Uraz pierwszego stopnia ma formę lekkich znamion i otarć. Uszkodzenia przeważnie nie wymagają większej interwencji lekarskiej.

Szybko i samoistnie się goją. W przypadku, gdy występuje pęknięcie krocza stopnie II i III zwykle konieczne jest założenie szwów. W przypadku uszkodzenia III stopnia dochodzi do naruszania zwieracza zewnętrznego i wewnętrznego odbytu.

Jeżeli występują pęknięcia krocza stopnia II i III okres rekonwalescencji wynosi około 2-3 tygodni.

Ladit 160x600

Kobieta powinna pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji okolicy krocza. Prawidłowa pielęgnacja przyspiesza gojenie się ran. W przypadku uszkodzenia pierwszego stopnia dochodzi do uszkodzenia śluzówki pochwy i skóry.

Kiedy dochodzi do pęknięcia krocza?

Uraz zwykle występuje podczas pierwszego porodu kobiety, jaki odbywa się sposobem naturalnym. Wtedy krocze rozciąga się dość wolno i stopniowo.

Główka dziecka gwałtownie przeciska się przez kanał rodny powodując uraz. Można tego uniknąć, jeżeli kobieta będzie stosować się do zaleceń lekarza przyjmującego poród. Powinna ona kontrolować parcie zgodnie ze wskazówkami doktora przyjmującego poród.

Nie wolno wypychać noworodka z całej siły, ponieważ może to przynieść niepożądane skutki. Pęknięcie krocza może być też spowodowane komplikacjami porodowymi. Nacięcie krocza i wykorzystanie kleszczy podczas porodu może doprowadzić do pęknięcia krocza.

Istnieje kilka metod zapobiegających pęknięciu krocza. Przez okres trwania ciąży kobieta powinna odpowiednio przygotować swój organizm do wydania dziecka.

Od początku trzeciego trymestru ciąży należy wykonywać powolny masaż krocza za pomocą naturalnego olejku. Przyszła mama powinna wykonywać regularne ćwiczenia mięśni Kegla.

Ćwiczenia pozwalają uelastycznić tę partię ciała i wykluczyć ryzyko wystąpienia pęknięcia krocza. Warto chodzić na spacery, pływać i ćwiczyć jogę oraz skorzystać z pomocy szkoły rodzenia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.