Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Pemfigoid (łac. pemphigoid) jest rzadką, poważną chorobą skóry. Pemfigoid jest pod względem obrazu klinicznego podobny do pęcherzycy, dlatego bardzo łatwo pomylić te dwie choroby ze sobą.

Ladit 280x336

Pemfigoid jest chorobą rozwijającą się na podłożu autoimmunologicznym.

Prowadzi do powstania pękających pęcherzy i owrzodzeń. Nie ma lekarstwa, które umożliwiłoby całkowite wyleczenie choroby. Jej symptomy można skutecznie kontrolować. Schorzenie występuje w różnych postaciach. Pemfigoid pęcherzowy jest najczęściej występującą odmianą choroby.

Inne postacie to pemfigoid rumieniowy, pemfigoid łojotokowy, guzkowy i pęcherzykowy. Specyficzną odmianą choroby jest pemfigoid pojawiający się na podudziach. Pemfigoid pęcherzowy prowadzi do powstania pęcherzy na skórze. Niekiedy choroba atakuje błonę śluzową ust.

Zmiany na skórze są powodowane nagromadzonymi w powłoce skórnej przeciwciałami, które wywołują stan zapalny.

Kiedy pojawia się pemfigoid?

Pemfigoid zwykle pojawia się u osób powyżej 50. roku życia. Największy wpływ na rozwój choroby mają genetyczne czynniki i wiek. Inne czynniki, które mogą przyczynić się do powstawania pęcherzy na skórze to niektóre leki oraz promieniowanie UVA i UVB.

Pemfigoid charakteryzuje się obrazem klinicznym obejmującym nie tylko charakterystyczny świąt i pieczenie skóry, ale również trudności z jedzeniem, nadwrażliwość na kwaśne produkty spożywcze, wykwity na skórze i krwotoki z nosa. Diagnostyka pemfigoidu rozpoczyna się wywiadem medycznym, a następnie jest kontynuowana w formie badania fizykalnego i morfologii krwi.

Ladit 160x600

Dodatkowo, wykonuje się biopsję chorej tkanki polegającą na pobraniu wycinka skóry. Materiał biologiczny zostaje wysłany do laboratorium, gdzie jest przebadany pod mikroskopem.

Biopsja jest wykonywana przy miejscowym znieczuleniu.

Lekarz pobiera próbkę tkanki za pomocą igły. Biopsja wykrywa zmiany strukturalne komórek skóry. Poza tym, lekarz może zlecić badanie krwi na obecność swoistych przeciwciał dla pemfigoidu wywołujących stan zapalny.

Kiedy należy zgłosić się do specjalisty który zdiagnozuje pemfigoid?

Jeżeli na skórze pojawią się pęcherze i rany, albo analogiczne zmiany wystąpią w jamie ustnej i dojdzie do złuszczania się nabłonka z dziąseł, trzeba udać się do lekarza.

Inne niepokojące objawy świadczące o wystąpieniu choroby to podrażnienie oczu, bolesne ranki w jamie ustnej i ból gardła.

Pemfigoid pęcherzowy jest chorobą, która nie ustępuje samoistnie. Jeżeli wymienione wyżej objawy utrzymują się przez dłużej niż trzy dni, trzeba udać się do lekarza. Pęcherze w jamie ustnej pękają i zmieniają się w bolesne owrzodzenia. Pojawiają się w obrębie jamy ustnej, w dowolnym miejscu. W niektórych przypadkach występują wyłącznie na dziąsłach.

Pęcherze pojawiające się w przebiegu opisywanej choroby mają czerwone zabarwienie i są płaskie oraz bardzo łatwo ulegają złuszczeniu.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • pemfigoid pecherzowy
  • CHoroba skury pemfigoid pecherzowy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.