Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Perforacja błony bębenkowej występuje jako powikłanie zapalenia ucha środkowego. Najczęściej jest ona powodowana przez urazy mechaniczny.

Ladit 280x336

Perforacja błony bębenkowej może być konsekwencją uderzenia w głowę, nieprawidłowego czyszczenia uszu patyczkami higienicznymi.

Perforacja błony bębenkowej może być skutkiem badania ucha wewnętrznego.

Omawiane uszkodzenie błony może mieć charakter brzeżny lub centralny. Perforacja błony bębenkowej ucha prowadzi do pojawienia się zawrotów głowy, szumów usznych i pogorszenia słuchu.

Błona bębenkowa jest elementem struktury ucha oddzielającym przewód słuchowy zewnętrzny od ucha wewnętrznego. Grubość błony bębenkowej wynosi około 1 mm. Składa się ona z dwóch części ? napiętej i wiotkiej. Napięta część obejmuje większą część błony i jest przymocowana do kości skroniowej pierścieniem włóknisto-chrzęstnym. Wiotka część jest warstwą włóknistą przyczepioną do okostnej łuski kości skroniowej. Błona bębenkowa charakteryzuje się małą sprężystością błony bębenkową.

Kiedy dochodzi do perforacji błony bębenkowej?

Perforacja błony bębenkowej ucha może być skutkiem przewlekłych zmian zapalnych ucha środkowego.

Perforacja oznacza ubytek błony polegający na wytworzeniu się ziejącego otworu na jej obszarze. Może dojść do zniszczenia błony bębenkowej nosi nazwę retrakcji. W obu przypadkach ciągłość błony może być niezmieniona. Perforacja błony bębenkowej ucha prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz ucha.

Ladit 160x600

Przenosi się ono na błonę bębenkową prowadząc do jej rozdarcia. Jeżeli pęknięcie nie jest duże, to nie występują żadne objawy. Duże ubytki błony bębenkowej mogą doprowadzić do niedosłuchu. Perforacja brzeżna występuje wtedy, gdy otwór występuje na brzegu błony. Perforacja centralna powstaje natomiast w jej środkowej strefie.

Perforacja błony bębenkowej może okazać się niezwykle groźna

Najbardziej groźne są perforacje brzeżne, ponieważ sprzyjają rozwojowi perlakowego zapalenia ucha. Dochodzi do niego wtedy, gdy komórki naskórka wrastają do bębenkowej jamy ucha, co prowadzi do niedosłuchu.

Drobne pęknięcia błony bębenkowej goją się samoistnie w ciągu kilku tygodni. Większe zmiany wymagają operacji naprawczej w wyniku przywrócenia ciągłości błony. Jeżeli dojdzie do perforacji błony bębenkowej wymaga unikania kontaktu ucha z wodą.

Nie należy nurkować i pływać, ponieważ grozi to utratą równowagi. Rozpoznanie uszkodzenia błony bębenkowej polega na wykonaniu badania otoskopowego lub wideoskopii. Wideoskopia jest badaniem polegającym na użyciu niewielkiej kamery.

Dzięki niej można stwierdzić, czy doszło do perforacji. Gdy wystąpią problemy ze słuchem lekarz może zalecić specjalistyczną konsultację audiologiczną. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.