Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Piegi wynikają z zaburzeń rozłożenia barwnika w skórze, powstających wskutek zbyt szybkiej syntezy melatoniny przez barwnikowe komórki.

Ladit 280x336

Można wyróżnić dwa typy piegów, a mianowicie piegi zwykłe oraz piegi wywołane działaniem promieni słonecznych. Piegi zwykłe są małe, jasnobrązowe i okrągłe. Piegi, które powstają w wyniku przebywania na słońcu są nieco ciemniejsze, charakteryzują się nieregularnymi brzegami oraz mogą być większe.

Najczęściej występują na górnej części pleców i na ramionach. Objawy piegów to niewielkie jasnobrązowe lub brunatne plamki pojawiające się głównie na nosie i policzkach. Objawy piegów mogą wystąpić także na czole, barkach i ramionach.

Nigdy objawy piegów nie pojawiają się na podeszwach stóp i dłoni. W przypadku zmian skórnych, jakimi są piegi, objawy nasilają się w trakcie przebywania na słońcu. Melanocyty zostają pobudzone do pracy, co powoduje, że powstają nowe piegi.

Objawy stają się mniej widoczne w okresie zimy.

 

Uwarunkowania genetyczne mają wpływ na piegi. Objawy w tym przypadku utrzymują się przez całe życie. Za powstawanie piegów odpowiadają melaniny i melanocyty. Melaniny są brunatno-czerwonymi barwnikami o wielkocząsteczkowej strukturze.

Ladit 160x600

Powstają w organizmie z przemiany tyrozyny oraz warunkują zabarwienie skóry. Ilość melaniny znacząco wzrasta podczas naświetlanie światłem nadfioletowym. Synteza melanin podlega kontroli melanotropiny. Jest to jeden z hormonów przysadki.

U osób chorych na niedoczynność przysadki nie dochodzi do pigmentacji. W przypadku, gdy blok w syntezie melaniny jest dziedzicznie uwarunkowany, dochodzi do choroby zwanej albinizmem. Wynika to z braku enzymu tyrozynazy.

Melanocyty są komórkami barwnikowymi, które wytwarzają i magazynują melaninę. Komórki mają niewielką średnicę i są złożone z części centralnej oraz z rozgałęzionych wypustek cytoplazmatycznych. W centralnej części znajduje się jądro. Melanocyty występują także pod nazwą melanoforów. Zawierają ziarna barwnika noszące nazwę melanosomów. Są okryte błoną i mają postać owalnych ciałek wypełnionych gęstą treścią.

Należy jeszcze wspomnieć o melanoblastach, które są komórkami macierzystymi. Powstają z ektodermalnych komórek grzebieni nerwowych, zwanych także listkami zarodkowymi. Listki zarodkowe mają postać zespołów komórek. Powstają u zwierząt w rozwoju zarodkowym.

Proces powstawania poszczególnych listków zarodkowych przebiega w różny sposób, w zależności od grupy zwierząt.

Melanoblasty występują między innymi w tęczówce oka. Komórki macierzyste melanocytów pełnią funkcje ochronne w organizmie. Są zabezpieczeniem narządów wewnętrznych przed zbytnim nasłonecznieniem. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.