Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Piegi (łac. ephelides) są małymi, ciemnymi plamami na skórze u osób o jasnej karnacji. Występowanie piegów jest związane z genetycznie uwarunkowanym i szybszym tempem syntezy melaniny przez melanocyty.

Ladit 280x336

Piegi wiążą się z posiadaniem wariantu genu kodującego receptor dla melanokortyny. Dziedziczenie piegów jest autosomalne dominujące. Warto wiedzieć, że w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce, piegi mogą się nasilać.

Dochodzi do tego w efekcie przenikania światła słonecznego przez skórę. Aktywuje ono melanocyty, powodując zwiększenie liczby i pociemnienie plam. Piegi z reguły występują u osób o bladej cerze, albo jasnych i rudych włosach.

Zwykle pojawiają się na twarzy, lecz mogą występować także na innych częściach ciała, jakie są wystawione na działanie słońca. Nie występują u niemowląt. Najczęściej pojawiają się w wieku dziecięcym i nastoletnim.

Rzadko pojawiają się u osób dorosłych. Wynika to z tego, że skóra u dzieci i młodzieży nie produkuje wystarczającej ilości melaniny, żeby ochronić się przed działaniem słońca.

Pokrywa się piegami znikającymi w okresie dojrzałości, albo pozostającymi do końca życia.

 

Należy dodać, że piegi nie są związane z żadnymi chorobami skóry, lecz piegowate osoby są bardziej narażone na raka kolczystokomórkowego i podstawnokomórkowego skóry oraz na oparzenia słoneczne.

Ladit 160x600

W dzisiejszych czasach istnieje skuteczny sposób na piegi. Usuwanie ich jest możliwe za pomocą specjalnego urządzenia. Pielęgnacyjny zabieg kosmetyczny, o którym mowa nosi nazwę mikrodermabrazji, która uchodzi za jedyny efektywny sposób na piegi.

Usuwanie warstwy rogowej naskórka pozwala na wygładzenie skóry oraz poprawienie jej funkcjonowania. Można za jej pomocą usuwać trądzik, przebarwienia, zmarszczki i piegi.

Usuwanie piegów zwykle polega na zastosowaniu diamentowej mikrodermabrazji polegającej na ścieraniu warstwy naskórka za pomocą głowic diamentowych. Melanocyty, zwane również melanoforami są komórnikami barwnikowymi, których zadaniem jest wytwarzanie i magazynowanie melaniny.

Są komórkami o niewielkiej średnicy złożonymi z małej części centralnej, gdzie znajduje się jądro, a także z wielu długich i rozgałęzionych wypustek cytoplazmatycznych. Specyficzne ziarna barwnika są zwane melanosomami. Znajdują się w melanocytach są obłonionymi ciałkami owalnymi, które są wypełnione gęstą treścią.

Macierzyste komórki melanocytów to melanoblasty, które powstają z ektodermalnych komórek grzebieni nerwowych. Znajdują się w tkance łącznej skóry i opon miękkich, w naczyniach oka i tęczówce.

Ich rolą jest ochrona narządów wewnętrznych przed zbytnim nasłonecznieniem. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.