Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (ang. primary sclerosing cholangitis) zwane w skrócie PSC należy do grona przewlekłych chorób wątroby.

Ladit 280x336

W jej przebiegu dochodzi do zastoju żółci w obrębie dróg żółciowych w wyniku postępującego niszczenia, włóknienia i zwężenia wewnątrz- i zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych.

Etiologia pierwotnego stwardniającego zapalenia dróg żółciowych nie jest obecnie znana.

Niemniej obecnie przypuszcza się, że u jej podłoża mogą leżeć czynniki autoimmunologiczne.

Są one mechanizmami, które powodują działanie układu odpornościowego przeciw własnym tkankom.

Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych może doprowadzić do niewydolności i marskości wątroby.

Omawiana choroba może się rozwinąć w niemal każdym wieku, niemniej najczęściej dotyczy ona mężczyzn w wieku 30 ? 50 lat. U większości osób chorych na omawiane schorzenie występują inne choroby, w tym między innymi nieswoiste choroby zapalne jelit, akie jak choroba Leśniowskiego i Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych jest podstępną chorobą, która długo rozwija się nie dając żadnych symptomów.

Objawy pojawiają się w późnej fazie rozwoju schorzenia.

Pacjent czuje się osłabiony i chudnie. Osoba chorująca na pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych przeważnie zgłasza się do lekarza, kiedy pojawia się żółtaczka, a zatem w dość późnym stadium choroby.

Ladit 160x600

Ryzyko pojawienia się powikłań jest wówczas bardzo duże. Lekarz pierwszego kontaktu zwykle kieruje pacjenta do specjalisty gastroenterologa.

Specjalista wykonuje szereg niezbędnych i specjalistycznych badań.

Na ich podstawie zostaje postawiona diagnoza.

Rozpoznanie pierwotnego stwardniającego zapalenia dróg żółciowych jest nie lada wyzwaniem. Utrudniony odpływ żółci z dróg żółciowych powoduje zwiększenie aktywności niektórych enzymów, ale nie jest to swoiste dla opisywanej choroby.

Dlatego też w celu rozpoznania trzeba wykonać wsteczną endoskopową cholangiopankreatografię. Za jej pomocą można postawić rozpoznanie.

Pacjentowi zostaje podany środek kontrastowy do dróg żółciowych.

W badaniu zostają wykazane nieregularne poszerzenia i zwężenia. Diagnoza pierwotnego stwardniającego zapalenia dróg żółciowych może też wymagać wykonania badania ultrasonograficznego i tomografii komputerowej jamy brzusznej.

Inne badania, które mogą pomóc w rozpoznaniu to rezonans magnetyczny dróg żółciowych oraz biopsja wątroby.

U każdego pacjenta z rozpoznanym PSC lekarz planuje kolonoskopię. Polega ona na endoskopowym przebadaniu dolnego odcinka przewodu pokarmowego, aby wykluczyć współistnienie nieswoistych chorób zapalnych rozwijających się w obrębie jelita grubego. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.