Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Obraz kliniczny jest bardzo złożony w przypadku choroby, takiej jak pląsawica Huntingtona. Objawy obejmują tak zwane ruchy pląsawicze, czyli niekontrolowane.

Ladit 280x336

Drżenie rąk i nóg również pojawia się w przebiegu schorzenia, którym jest pląsawica Huntingtona. Objawy mogą dotyczyć zmniejszenia napięcia mięśni. Wyjątkowo, w przypadku gdy występuje postać młodzieńcza, napięcie mięśni jest wzmożone.

Poza tym, pląsawica Huntingtona objawy miewa związane z otępieniem, zaburzeniami umysłowymi i postępującym zaburzeniem pamięci. Objawy pląsawicy Huntingtona są związane nieodłącznie z układem nerwowym.

Zaburzenia umysłowe i postępujące zaburzenia pamięci są to początkowe objawy pląsawicy Huntingtona. Zaawansowane objawy pląsawicy Huntingtona przybierają postać zmian osobowości i depresji. Przebieg choroby można określić jako powolny i postępujący.

Z upływem czasu chory cierpi na zaburzenia połykania i mowy. Staje się uzależniony od pomocy innych ludzi.

 

Jednym z objawów pląsawicy jest otępienie. Polega ono na obniżeniu sprawności intelektualnej i krytycyzmu oraz na osłabieniu pamięci, wywołanym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Otępienie może mieć różne nasilenie.

Ladit 160x600

Początkowo przejawia się nieznacznymi zaburzeniami pamięci, w tym szczególnie osłabieniem zdolności do zapamiętywania. Otępienie prowadzi do głębokich stanów amnezji oraz do znacznego obniżenia poziomu intelektualnego. Stanowi symptom występujący w przypadku uszkodzeń mózgu i stanów zapalnych.

Otępienie jest typowe dla psychoz starczych, narkomanii i przewlekłego alkoholizmu. Zazwyczaj łączy się także z zaburzeniami emocjonalnymi, w tym   zaburzeniami nastroju,dysforią, euforią i labilnością efektywną.

Otępienie miażdżycowe jest zespołem objawów psychicznych spowodowanych ogniskami martwicy mózgu. Nie jest związane z pląsawicą, lecz z niedokrwieniem i niedotlenieniem wywołanym miażdżycą naczyń mózgowych. Przejawia się upośledzeniem pamięci, obniżeniem krytycyzmu i egocentryzmem. Z kolei otępienie przedstarcze pojawia się w chorobie Alzheimera. Towarzyszy także chorobie Picka. Jego objawy to narastające zaburzenia pamięci i dezorientacja.

Zaburzenia pamięci są objawem pląsawicy, dlatego warto omówić szerzej samo pojęcie pamięci. Pamięć jest jednym z fundamentalnych procesów psychicznych, umożliwiającym gromadzenie informacji i zdobywanie doświadczenia.

Wpływa to na jego aktualne zachowania. Do głównych funkcji pamięci należy zaliczyć zapamiętywanie, przypominanie i przechowywanie. Zapamiętywanie opiera się przede wszystkim na wytwarzaniu w wyższych ośrodkach nerwowych śladu pamięciowego, aby następnie kojarzyć nowe informacje z tymi, które zostały wytworzone wcześniej.

Można wyróżnić pamięć krótkotrwałą i długotrwałą. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.