Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Plucie krwią polega na wykrztuszaniu z dróg oddechowych krwi, albo wydzieliny z domieszką krwi.

Ladit 280x336

Plucie krwią może być związane z uszkodzeniem śluzówki jamy ustnej i uszkodzeniem języka.

Plucie krwią przyczyny może mieć związane z chorobami dziąseł i ich uszkodzeniami. Poza tym krew może ściekać z nosa do gardła powodując tym samym plucie krwią.

Nieco inną etiologię ma plucie krwią przy kaszlu. Wówczas może być związane z zapaleniem płuc, gruźlicą lub pylicą płuc.

Plucie krwią przyczyny może mieć związane także z przygryzieniem języka, występowaniem wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Nieznaczne plucie krwią może wystąpić u osób, które chorują na ostre zapalenie oskrzeli. Plucie krwią rano, a także plucie krwią, kaszel i osłabienie mogą świadczyć o występowaniu raka płuca.

Poza tym, plucie krwią przyczyny może mieć związane także ze zwężeniem lewego ujścia żylnego.

Krwioplucie może być też spowodowane zawałem płuca, albo pęknięciem rozszerzonym żył oskrzelowych.

 

Śmiertelność w przypadku krwioplucia zależy od jego intensywności, czynnika etiologicznego i czasu trwania krwawienia. Nie bez znaczenia jest choroba będąca przyczyną jego wystąpienia. Nie ulega wątpliwości, że masywne krwioplucie stanowi zagrożenie życia.

Ladit 160x600

W takich przypadkach śmiertelność wynosi nawet do 30%. Śmierć w przypadku masywnego krwioplucia zwykle jest spowodowana wypełnieniem się pęcherzyków płucnych i hipoksemią. Znacznie rzadziej przyczyna zgonu tkwi w wykrwawieniu się.

Jeżeli plucie krwią jest wyraźne i długo się utrzymuje, to należy skonsultować się z lekarzem, który zleci dokładne badania układu krzepnięcia krwi i oddechowego. Niestety nie jest możliwe skuteczne zapobieganie krwiopluciu. Osoby, które cierpią na tę dolegliwość powinny przyjąć pozycję siedzącą lub półsiedzącą w łóżku.

Powinny też zaprzestać przyjmowania ciepłych płynów, a także innych posiłków. Najlepiej popijać czystą zimną wodę z kostkami lodu. Jeżeli krwioplucie jest bardziej obfite, warto zastosować zimny kompres na klatkę piersiową. Należy wezwać pogotowie ratunkowe.

W przypadku występowania plucia krwią, terapia jest zależna od przyczyny dolegliwości. Konieczne jest zatem wstępne rozpoznanie. Dopiero po dokładnej diagnostyce i upewnieniu się co do przyczyny krwioplucia, można określić sposób terapii.

Konieczne jest podanie tlenu, utrzymanie drożności dróg oddechowych i doprowadzenie do wyrównania hemodynamicznego. Chory powinien zostać ułożony w ten sposób, żeby spływanie krwi do drugiego płuca nie było możliwe.

Można zastosować intubację, w przypadku gdy istnieje konieczność zapewnienia drożności dróg oddechowych. Jeżeli występuje ciągłe krwawienie, konieczne jest zastosowanie podwójnej rurki intubacyjnej.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • plucie krwią
  • plucie krwią rano
  • plucie krwia z rana
  • plucie krwią przy kaszlu
  • plucie krwią w ciąży

  Jedna odpowiedź do “Plucie krwią”

  1. Kurcze, no właśnie rano wstałem, obudziłem się idę zęby myc a tu krew!!, nie to że po myciu, tylko już przy przepłukaniu ust tuż przed myciem ;/ nie żeby ktoś pomyślał że myłem i dopiero krew się pojawiło, nie krew była już rano!! kurcze, przestraszyłem się mega i nie wiem za bardzo co robić, czy mam czekać np do jutra i dopiero potem jak bd ten problem dalej się pojawiać to iść do lekarza czy wystarczą jakieś leki w apteczce?

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.