Pływanie jest zdrowe, lecz częste korzystanie z basenu zagraża zdrowiu!

Uczęszczanie na publiczny basen to z pewnością świetna forma sportu i rekreacji, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z zagrożeń czyhających takich miejscach. Korzystanie z basenu powinno się odbywać po uprzednim dokładnym umyciu całego ciała, lecz niestety tylko nieliczni stosują się do tego nakazu.

Infekcje intymne u kobiet po skorzystaniu z basenu. Dlaczego tak się dzieje?

Pływanie ma wiele zalet, wzmacnia mięśnie posturalne, poprawia kondycję oraz pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Jednak dla kobiet korzystanie z basenu ma niestety drugie dno, ponieważ właśnie w takim miejscu jak pływalnia można nabawić się infekcji intymnej. Pomimo chlorowania lub ozonowania wody, znajdują się w niej chorobotwórcze bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Niestety nie każdy prawidłowo dba o higienę lub korzysta z basenu z niewyleczoną grzybicą stóp lub inną infekcją. Kobiety, które mają tendencję do infekcji intymnych powinny mieć na uwadze fakt, iż korzystanie z basenu może skończyć się infekcją grzybiczą lub bakteryjną pochwy.

Czy układ moczowy może ucierpieć po wizycie na basenie?

Bakterie znajdujące się w wodzie basenowej mogą bardzo łatwo dostać się do cewki moczowej, a stamtąd do pęcherza moczowego, powodując infekcję układu moczowego. Gdy pojawia się uczucie pieczenia podczas oddawania moczu oraz bóle w podbrzuszu, najprawdopodobniej mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym, które powinno być leczone pod okiem specjalisty. Jednak to nie zawsze bakterie znajdujące się w wodzie atakują układ moczowy – często zdarza się, że zakażeniu winne są bakterie znajdujące się wokół cewki moczowej, które uaktywniają się po kąpieli w zimnej wodzie.

Co jeszcze może się przytrafić po wizycie na basenie?

Po basenie mogą pojawić się biegunki, wymioty, które są przypisane chorobą pasożytniczą, wywołaną przez pierwotniaka Cryptosporidium parvum. U osób z prawidłową odpornością objawy zakażenia powinny ustąpić bez pomocy lekarza. Poza tym na skórze mogą pojawić się wysypki, za które odpowiedzialne są najczęściej bakterie Pseudomonas aeruginosa. Kąpiel w basenie może skończyć się także grzybicą stóp.

Jak uchronić się przed zakażeniami?

Aby właściwie dbać o układ moczowy, uczęszczając na basen, należy umyć całe ciało zarówno przed jak i po wyjściu z basenu, oraz założyć suchą bieliznę. Również zaraz po wyjściu z basen, należy opróżnić pęcherz, pomoże to zapobiec przedostawaniu się bakterii w górę cewki moczowej. W przypadku nawracających infekcji grzybiczych pochwy zalecane jest stosowanie profilaktycznie probiotyków ginekologicznych oraz powstrzymanie się od korzystania z basenu, gdy podejrzewamy u siebie infekcję intymną. Warto pamiętać o noszeniu klapek w każdym możliwym miejscu na basenie, szczególnie pod prysznicem i w toalecie. A po przyjściu do domu można zastosować krem grzybiczy do stóp. Podsumowując, aby uchronić się od wszelkich zakażeń, korzystając z basenu najważniejsze jest, aby zachować prawidłowe zasady higieny osobistej.