Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Gdy kobieta choruje na pochwicę (łac. vaginismus) dochodzi w jej pochwie do silnego napięcia mięśni oraz do silnych mimowolnych skurczy.

Ladit 280x336

Dzieje się to przeważnie w sytuacjach intymnych gdy np. Partner próbuje włożyć penisa w pochwę lub też gdy kobieta próbuje podczas miesiączki włożyć do pochwy zwykły tampon. Takie mimowolne skurcze są bardzo niekomfortowe i niewygodne, bardzo często doprowadzają wiele kobiet do łez ponieważ skurczą tym towarzyszy silny ból.

Pochwica znacznie zakłóca codzienny rytm życia. Chorobę tą koniecznie trzeba leczyć pod okiem lekarskim w tym wypadku ginekologicznym.

Gdy kobiety zauważają u siebie następujące objawy warto od razu skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem ponieważ wcześniej zdiagnozowana dolegliwość może być leczona w łagodniejszy sposób.

Pierwszą podstawową oznaką pochwicy jest pojawienie się bólu podczas stosunku. Zazwyczaj dzieje się to bezpośrednio po zakończeniu stosunku jednak nie zawsze. Dodatkowo silny ból podczas aplikowania środków higienicznych takich jak tampony. Wiele kobiet opisuje ten ból do przytrzaśnięcia sobie palca szafką.

Bardzo często również zdarza się że bolesne współżycie powodują liczne infekcje i wcale nie musi być to oznaka pochwicy, jednak każdą opcje należy skonsultować z lekarzem.

Ladit 160x600

Dlatego istotne jest, żeby udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny bólu podczas seksu.

Przyczyny pochwicy niestety do dzisiejszego dnia nie są do końca znane.  Choroba ta zostaje uznawana za jedno z zaburzeń seksualnych. Bardzo często podłoże tej choroby ukryte jest w psychice gdy dochodzi do lęku, strachu przed współżyciem. Sugeruje się również że bardzo istotna jest historia życia seksualnego.

Pochwica może występować w sposób ciągły bądź też wtórny.  Skurcze w pochwie mogą być ciągłe ( niezależne od tego czy w danym momencie współżyliśmy czy też nie), bądź też sytuacyjne (do pochwicy dochodzi podczas kontaktu seksualnego). Stan ten pojawia się zazwyczaj przy pierwszej próbie podjęcia współżycia, problem ten może się również nasilić podczas stresu.

Leczenie pochwicy polega głównie na wykonywaniu ćwiczeń.  Dzięki tym ćwiczeniom kobiety mogą odprężyć się i zrelaksować mięśnie dna miednicy które znajdują się w okolicach pochwy. Ćwiczenia można tak naprawdę wykonywać w każdym miejscu - najważniejsze jest to ażeby były regularne. Zazwyczaj przynoszą ulgę już po kilku tygodniach.

Pierwsze ćwiczenie polega na zatrzymywaniu moczu podczas jego oddawania czyli ściskamy mięśnie później stopniowo je rozluźniając (przytrzymanie powinno trwać nie dłużej niż 3 sekundy).

Zaleca się również kobietą cierpiącym na pochwice wizytę w gabinecie psychologicznym oraz masaże relaksujące.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • pochwica leczenie
  • pochwica ćwiczenia
  • pochwica
  • pochwica leczenie domowe
  • leczenie pochwicy