Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Polekowy ból głowy jest uciążliwą dolegliwością dotyczącą głównie kobiet. Cierpią na niego także osoby palące tytoń, pijące duże ilości kawy lub alkoholu. Według specjalistów polekowy ból głowy może obejmować nawet 15% przypadków zachorowań na ból głowy.

Ladit 280x336

Polekowy ból głowy jest zwany także bólem głowy z odbicia. Należy on do grona skutków ubocznych stosowania różnego rodzaju leków, w tym głównie leków przeciwbólowych zażywanych właśnie z powodu bólu głowy.

Może się zdarzyć, że polekowy ból głowy będzie skutkiem działania kilku leczniczych preparatów.

Polekowy ból głowy ? przyczyny?

Polekowy ból głowy zwykle pojawia się u pacjentów przyjmujących duże ilości leków przeciwbólowych zawierających takie substancje, jak ergotamina i tryptany, a także niesteroidowych leków przeciwzapalnych i leków opioidowych. Duży wpływ na pojawienie się wspomnianych dolegliwości mają również indywidualne skłonności pacjenta.

Niektóre leki przeciwbólowe nadużywane przez konsumentów prowadzą też do uzależnienia, które skutkuje codziennymi bólami głowy.

Polekowy ból głowy może też występować u pacjentów przyjmujących środki rozszerzające naczynia. Są to preparaty stosowane w chorobie wieńcowej, nadciśnieniu tętniczym, a także w terapii chorób naczyń obwodowych. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne również mogą przyczyniać się do bólu głowy. Należy on do skutków ubocznych stosowania tego typu preparatów.

Ladit 160x600

Polekowy ból głowy ? jak go rozpoznać?

Polekowy ból głowy nie jest prosty do zdiagnozowania. Pacjent powinien przekazać lekarzowi wszelkie informacje związane z bólem głowy, w tym częstotliwość i natężenie bólu, a także objawy, które mu towarzyszą. Żeby było możliwe stwierdzenie polekowego bólu głowy muszą zostać stwierdzone pewne prawidłowości.

Po pierwsze, ból głowy musi wystąpić przez więcej niż 15 dni w miesiącu.

Po drugie, pacjent regularnie nadużywa jednego lub więcej leków przez okres dłuższy niż 3 miesiące z powodu ostrego i objawowego bólu łowy.

Po trzecie, nadużywanie leku powoduje rozwój bólu głowy lub jego nasilenie się.

Czwartym kryterium diagnostycznym polekowego bólu łowy jest natomiast ustąpienie bólu głowy, albo powrót do pierwotnego charakteru po 2 miesiącach od zaprzestania nadużywania leków.

Polekowy ból głowy leczenie

Odstawienie nadużywanych leków przeciwbólowych jest jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie polekowego bólu głowy. Po zaprzestaniu zażywania leków przeciwbólowych zmniejsza się częstość występowania i nasilenie bólu głowy. Ból głowy spowodowany preparatami innymi niż przeciwbólowe leki powinien ustąpić po zmianie dawkowania, albo zastosowania zamiennika preparatu zgodnie z zaleceniami lekarza. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.