Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy polineuropatii mają charakter rozmaitych procesów chorobowych, które mogą skutkować uszkodzeniami obwodowego układu nerwowego.

Ladit 280x336

Obwodowy układ nerwowy obejmuje korzenie nerwowe, sploty nerwowe i nerwy obwodowe. Objawy neuropatii mogą wynikać z uszkodzenia jednego nerwu, korzenia lub splotu.

Czasami dochodzi do symetrycznego uszkodzenia wielu nerwów, innym razem do niesymetrycznego zajęcia wielu nerwów odległych od siebie.
Niektóre objawy polineuropatii są charakterystyczne dla każdej odmiany, bez względu na przyczynę.

Polineuropatia objawy ogólne ma związane z zaburzeniami ruchowymi, czuciowymi, a także zaburzeniami autonomicznymi. W przypadku choroby, takiej jak polineuropatia objawy wiążą się z wiotkim niedowładem mięśni i ich zanikiem.

Dochodzi wówczas do opadania rąk i stóp. Wszystkie rodzaje czucia, w tym również odczuwanie wibracji jest zaburzone w przebiegu choroby, jaką jest polineuropatia.

Objawy mają postępujący charakter i zazwyczaj dotyczą dłoni i stóp.

 

W związku z tym, że polineuropatia wiąże się z uszkodzeniem nerwów obwodowych, warto przyjrzeć się im bliżej. Wspólnie tworzą system zwany obwodowym układem nerwowym, który jest częścią układu nerwowego.

Ladit 160x600

Odpowiada za przekaz informacji między ośrodkowym układem nerwowym i poszczególnymi narządami. Składa się z nerwów zbudowanych z włókien, które należą do układu somatycznego i autonomicznego, a także ze zwojów.

Uszkodzenia obwodowego układu nerwowego są powodowane różnymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Do czynników wewnętrznych zalicza się miedzy innymi schorzenia samych nerwów, albo struktur, które je otaczają. Skutkiem uszkodzeń nerwów obwodowych są niedowłady i porażenia mięśni, a także zaburzenia czucia.

Zdarza się, że uszkodzenie nerwu obwodowego jest spowodowane uciskiem nerwów przez inne części budowy anatomicznej człowieka, na przykład w przebiegu zespołu cieśni nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka jest stanem chorobowym powstającym w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego. Nerw ten biegnie w kanale nadgarstka. Choroba jest zwykle spowodowana obrzękiem zapalnym nerwu i tkanek, które go otaczają.

Ucisk na włókna nerwu pośrodkowego prowadzi do zaburzeń ich odżywiania. Dochodzi do wtórnego obrzęku i nasilenia dolegliwości. Mrowienie w nadgarstku oraz w okolicy kciuka, a także mrowienie palca wskazującego i środkowego, a także połowy palca serdecznego są pierwszymi objawami tego schorzenia. Późne symptomy wiążą się z utrudnionym zaciśnięciem ręki w pięść oraz wypadaniem z dłoni trzymanych przedmiotów. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.