Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Polineuropatia zwana zespołem obwodowym jest schorzeniem polegającym na uszkodzeniach nerwów obwodowych. Może mieć wiele przyczyn.

Ladit 280x336

Polineuropatia jest wywoływana przez choroby zakaźne, toksyny i cukrzycę. Polineuropatia może być też spowodowana niedoborem witaminy B12 i chorobami autoimmunologicznymi. Niemałą rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne.

Polineuropatia cukrzycowa ma miejsce wtedy, gdy do zmian dochodzi w przebiegu cukrzycy. Polineuropatia cukrzycowa ma zatem charakter powikłań po cukrzycy. Polineuropatia alkoholowa jest natomiast spowodowana alkoholizmem.

Podobnie jak polineuropatia cukrzycowa stanowi konsekwencję zaburzeń toczących się w organizmie. Polineuropatia alkoholowa jest obwodowym uszkodzeniem układu nerwowego wiążącym się z długotrwałym nadużywaniem alkoholu. To najczęstsze powikłanie neurologiczne związane z nadużywaniem alkoholu.

Objawy schorzenia nasilają się wówczas, gdy dochodzi do niedoborów witaminowych wywołanych przez alkoholizm. Choroba stopniowo postępuje, a jej początkowym symptomem jest uczucie pieczenia odczuwane w kończynach dolnych lub górnych.

Rokowanie jest pomyślne, jeżeli chory zrezygnuje ze spożywania alkoholu. Leczenie polega na zażywaniu suplementów zawierających witaminy, między innymi witaminę B12.

Ladit 160x600

Innym rodzajem schorzenia jest polineuropatia czuciowo - ruchowa.

 

Pozostałe typy to polineuropatia obwodowa i polineuropatia aksonalna. Polineuropatia może także towarzyszyć porfirii. Porfiria jest to grupa schorzeń wynikających z zaburzenia szlaku porfiryn, czyli syntezy hemu. Mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty.

Bardzo często porfiria ma podłoże genetyczne. Jej symptomy mogą pojawić się od razu po urodzeniu. Znacznie częściej spotyka się je u dorastającej młodzieży. Symptomy porfirii skórnej zwykle są wywoływane przez światło słoneczne, które gromadzi energię w pierścieniu porfirynowym.

Czynniki wywołujące atak  w porfirii wątrobowej to alkohol, stres i leki. Porfiria jest diagnozowana w oparciu o badania moczu i krwi, a także analizę DNA, jeżeli występuje wrodzona postać choroby. Porfiria wrodzona jest nieuleczalna i wymaga zmiany trybu życia.

Chory na porfirię musi unikać czynników wywołujących objawy i powodujących ich nasilenie są to przede wszystkim czynniki takie jak promieniowanie słoneczne, a także alkohol. Porfiria wątrobowa zwykle obejmuje układ nerwowy. Powoduje bóle brzucha, wymioty i bezsenność. Wywołuje również ataki drgawek i zaburzenia psychiczne. Przyczynia się do powstania ostrej neuropatii. Najczęściej spotykany objaw to ostry ból brzucha.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • polineuropatia aksonalna
  • polineuropatia przyczyny
  • polineuropatia rokowania
  • polineuropatia
  • polineuropatia aksonalna ruchowo-czuciowa

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.