Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Polipy jelita (łac. adenomatous polyposis coli) są chorobą polegającą na występowaniu licznych polipów gruczolakowatych w jelicie grubym.

Ladit 280x336

Schorzenie występuje również pod nazwą rodzinnej polipowatości gruczolakowatej, gruczolakowatości rodzinnej jelita grubego i polipowatości rodzinnej.

Może zostać rozpoznana, jeżeli liczba rozrostów o charakterze polipów przekracza 100 w obrębie całego jelita. Polipowatość jelita grubego jest zespołem chorobowym uwarunkowanym genetycznie. Polipy jelita predysponują do występowania raka jelita grubego.

Inne nowotworowe polipowatości raka jelita grubego to zespół Gardnera, zespół Turcota, zespół Zanca i zespół Oldfielda. W jelicie grubym mogą występować także mnogie polipy w polipowatościach związanych z zaburzeniami rozwojowymi.

Wśród zespołów tego typu należy wymienić zespół Gorlina, zespół Peutza-Jeghersa, zespół Cronkhite?a-Canady i zespół Cowden.

Polipy jelita dzieli się na dziedziczne i niedziedziczne. Zespoły dziedzicznych polipowatości obejmują między innymi zespół Turcota, zespół Cowden i zespół polipowatości młodzieńczej.

Czy istnieje niedziedziczny zespół polipowatości?

Jedynym niedziedzicznym zespołem polipowatości jest zespół Cronkhite?a Canady. Rozrosty polipowate prowadzą do różnych powikłań, które zależą przede wszystkim od lokalizacji i przyczyny wystąpienia rozrostów.

Do najczęściej występujących powikłań polipów jelit zalicza się krwawienia, upośledzenie drożności narządu, przekształcenie się polipa w nowotwór złośliwy oraz ukręcenie szypuły polipa i wystąpienie zawału czerwonego.

Ladit 160x600

Zawał czerwony jest zwany także przekrwiennym i krwotocznym. Powstaje w rezultacie zatrzymania odpływu krwi żylnej z określonego miejsca ciała.

Polip jest patologicznym tworem wyrastającym z błon śluzowych, które są wysłane nabłonkiem gruczołowym. Bardzo często występuje mnogo, co jest nazywane polipowatością. Polip odnosi się do łagodnych rozrostów błon śluzowych. Typowy polip ma maczugowaty kształt.

Jest zbudowany z cienkiej nóżki, zwanej szypułą, która zawiera wiązkę naczyń odżywiających, a także z kulistego, miękkiego zgrubienia. Nazwy używano pierwotnie w stosunku do szczególnej postaci przewlekłego zapalenia błon śluzowych. Obecnie pojęcie polipa stosuje się także w odniesieniu do niektórych łagodnych nowotworów, tzw. gruczolaków polipowatych, a także innych zaburzeń mających kształt polipa.

Kiedy może dojść do pojawienia się polipów jelita?

Rodzinna polipowatość gruczolakowata jest rzadką chorobą.

Obecnie traktuje się ją jako stan przedrakowy, prowadzący do powstania raka jelita grubego. Pełny obraz choroby zwykle powstaje w trzeciej lub czwartej dekadzie życia. Rodzinna polipowatość gruczolakowata zwykle nie ujawnia się przed dziesiątym rokiem życia.

Wyjątkowo objawy mogą się ujawnić w okresie noworodkowym bądź wczesnoniemowlęcym. Rodzinna polipowatość gruczolakowata jest dziedziczona autosomalnie dominująco. Co trzeci przypadek jest związany z mutacją o charakterze spontanicznymTen artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • ukrecenie szypuły

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.