Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Polipy macicy mają postać łagodną, lecz nie powinny być lekceważone i wymagają odpowiedniego postępowania terapeutycznego.

Ladit 280x336

Polipy macicy występują w dwóch typach, a mianowicie w formie polipów szyjkowych i endometrialnych. Polipy można wyleczyć kuracją hormonalną, a w przypadku, gdy nie widać efektów terapii, polipy macicy są leczone za pomocą histeroskopii i wyłyżeczkowania.

W przypadku gdy występują polipy macicy, zabieg jest prosty i mało inwazyjny. Warto wiedzieć, jak wyglądają szyjkowe polipy macicy. Zdjęcia są bardzo pomocne w tym zakresie.

Nieco inaczej wyglądają endometrialne polipy macicy. Zdjęcia dość szczegółowo to obrazują. Drobne fragmenty przerośniętej błony śluzowej to polipy macicy. Zdjęcia wskazują na tzw. polipy uszypułowane, a także polipy bez szypuły mające postać narośli na powierzchni błony śluzowej.

Mogą się rozwinąć w każdym miejscu ciała, lecz najczęściej pojawiają się w macicy i szyjne macicy oraz w na błonie śluzowej nosa, w zatokach szczękowych, w uchu i na strunach głosowych.  Polipy macicy przyczyny mają związane z predyspozycjami genetycznymi.

Skłonność do tworzenia się polipów jest dziedziczna oraz nosi nazwę rodzinnej polipowatości gruczolakowatej.

 

Polipy szyjkowe można zdiagnozować podczas badania ginekologicznego, natomiast polipy, które rozwijają się wewnątrz macicy są związane zwykle z okresem menopauzy. Mogą zostać wykryte tylko podczas przezpochwowe USG. Polipy rozwijają się nie dając żadnych niepokojących objawów.

Ladit 160x600

Dopiero, kiedy się rozrosną dochodzi do plamienia, krwawień między miesiączkami, a także po stosunku. Mogą występować także przedłużające się miesiączki. Polipy utrudniają zajście w ciążę i są powodem poronień, dlatego nie należy zwlekać z podjęciem leczenia.

Początkowo polega na kilkumiesięcznej kuracji hormonalnej. Dopiero wtedy, gdy nie da dobrych rezultatów zostaje wykonany odpowiedni zabieg. Obecnie najbardziej nowoczesną metodą usuwania polipów jest histeroskopia. Materiał uzyskany podczas badania jest poddawany testom na obecność komórek nowotworowych.

Po zabiegu zaleca się kilkudniowy okres rekonwalescencji. Histeroskopia może być wykonana, jeżeli polipom nie towarzyszą żadne komórki nowotworowe.

Polipy, które rozwijają się w narządach rodnych kobiety nie są tożsame z mięśniakami. Zazwyczaj są pojedyncze oraz posiadają wielkość wiśni. Powstawaniu polipów sprzyjają zaburzenia gospodarki hormonalnej, w tym między innymi nadmiar estrogenów. Nie bez znaczenia jest ich lokalizacja.

Od miejsca usytuowania polipów zależy rodzaj kuracji zalecany przez lekarza. Polipy mogą występować także w innych miejscach, nie tylko w drogach rodnych kobiety, choć tam rozwijają się najczęściej.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • polip endometrialny skutki
  • zioła na polipy macicy
  • polip endometrialny
  • polipy macicy
  • polip endometrialny leczenie ziołami

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.